Tag: тенџере

Tips & Tricks

Никогаш нема да ви истече ручекот од тенџере – Трик кој го олеснува животот на домаќинките

Ако немате време постојано да го надгледувате тенџерето во кое нешто варите, има трик како да не истече водата. Ставете дрвена лажица горе и водата нема да истече од садот. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта […]

Tips & Tricks

Го чисти каменецот од тенџериња – Решението 20 денари

Ако дома имате старо тенџере кое веќе има фатено бело од страните, тогаш исчистете го брзо и лесно. Сварете пола литар вода во него со пола литро оцет и нека врие.Ќе излезат и белите закоравени дамки и ќе се дезинфицира.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно […]

Tips & Tricks, Видео

Спасете ги загорените тенџериња со едноставен трик, еве и како (Видео)

Колку пати ви се случило да ви загори ручекот? Со помош на овие едноставни трикови вратете го стариот сјај на загорените тенџериња. Во загорено тенџере зовријте три прсти вода во која сте раствориле малку прашок за печиво – и загорениот дел на тенџерето ќе го отстраните многу лесно. Кај тенџерињата […]

Tips & Tricks

Ви загоре тенџерето? – нема рибање, исчистете го за миг

Многу евтино и корисно, ако при пржење ви загори тенџерето, има само еден мал трик. Се што треба е по пржењето да ставите вода и 1-2 лажици прашок за алишта. Нека се зоврие па измијте го садот. Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете […]

Tips & Tricks

ФОТО: Немате пегла, а итно ви треба? Влезете веднаш во кујната, решението е таму

Ако немате пегла при рака, а неопходно ви е да ја испеглате омилената кошула или некое друго парче облека, ова е решението. Верувале или не, едно средство од кујната ќе ви го реши проблемот засекогаш.Ви треба само обична шерпа. Постапката е следна, ја ставате облеката на даска за пеглање, во […]

Tips & Tricks, Видео, Главни јадења

Варите шпагети во тенџере? Правите голема грешка

Иако не знаеме зошто и кај сме го научиле ова, сите вариме шпагети во големо тенџере. Чекаме да зоврие водата, ги додаваме тестенините, малку масло потоа процедуваме. Но, авторот на ова видео ќе ве убедува дека грешите, си одземате од драгоценото време, а и трошите многу повеќе вода. Тој шпагетите ги […]