Tag: температура

Tips & Tricks

Најважен трик кога правите прелив за салата

Ако правите прелив за салата, важно е сите состојки да бидат на собна температура. Ладните состојки особено маслото не даваат добар прелив и ја разбиваат текстурата. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – […]

Tips & Tricks

За помладите и неискусни домаќинки: Се што треба да знаете за никогаш да не препечете јадење

Искусните домаќинки без да прочитаат знаат кое јадење на каква температура се пече. Сепак, за оние неискусните, помладите во кујна, ова се совети за тоа на колкава температура треба да печат и што значат ознаките врела, умерена и лесна температура.Така, ако се пече на максимална температура, тоа значи 220-250 степени. […]

Препораки

Доаѓа сезоната на вируси и настинки – ова овошје ја смалува температурата за секунда

Ова овошје е малку познато дека ја намалува температурата. Малината е овошје кое има многу витамини, особено витамин Ц, многу влакна, антиоксиданси, калиум, бакар, манган…и помага за здраво срце, блескава кожа и коса, за слабеење, но и за намалување на температурата. Сок од малина ќе ви ја намали температурата. Прочитај […]

Повеќе

Продолжен викенд – Еве ги морските температури на омилените туристички места

Претстојниот викенд дел од граѓаните можеби ќе се решат да го поминат на некое од на поблиските или пооддалечените туристички места. Готви.мк ви открива какви се очекува да бидат температурите на Егејското, Јадранското, Јонското и Црното море. Јадранско море: Албанија 20 – 22 °C Босна и Херцеговина 20 – 22 […]

Видео, Препораки

Лек за покачена температура – брзо и едноставно, делува веднаш

Сите знаеме како нашите баби и мајки ни ја симнуваа високата температура, со оцет, крпи и компири, но сега постои полесен и поедноставен начин од кујната.Еве како да ја намалите покачената температура. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на […]

Повеќе

ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА: Ќе има ли спас од дождот?

Денеска облачноста ќе се намалува и ќе преовладува претежно сончево време со мала до умерена локална облачност.  Во  утринските часови температурата на воздухот на некои места особено во Малешевскиот реѓион и во западните делови  на земјава има услови да се спушти под нулата.Нови врнежи од дожд се очекуваат  кон крајот […]

Повеќе

Какво време не очекува викендов?

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево и топло со слаб ветер од променлив правец.Утринската температура ќе се движи од еден до 10, а дневната од 20 до 27 степени. Во Скопје слично време, сончево и топло со слаб ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до шест, […]

Tips & Tricks

Кромидот како лек – има чудотворни дејства

Кромидот иако секогаш ни создава солзи на очите кога го приготвуваме, има навистина чудотворни дејства врз организмот.Кромидот помага при изгореници, па ако сте се изгореле, ставете парче врз местото и болката ќе престане. Кромидот помага при убоди од пчели, оси и други инсекти. Ако сте алергични и ве касне некој […]