Tag: тело

Tips & Tricks

Стриите ќе станат минато – со најевтината намирница против најголемиот непријател на телото

Ако мака мачите со стриите, решението се крие во кујната. Редовна масажа на подрачјата каде имате стрии со сода бикарбона разредена со малку лимонов сок, ќе помогне да исчезнат стриите.Пробајте делува.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе […]

Препораки

Исчистете го телото од сите бактерии – рецептот евтин и лесен

Магдоносот се користи во супи, чорби и многу јадења, дава супер арома и многу е здрав. Тој помага да се исчистите од сите бактерии во телото. Земете 15 грама корен од магдонос исечете го ситно и ставете го во 200 милилитри врела вода. Нека врие пет минути па оладете го […]

Препораки

Напиток за прочистување на телото – ги исфрла сите отрови

Направете напиток со кој ќе го прочистите своето тело со само неколку голтки. Ви требаат 4 шолји вода, 2 парчиња рендан ѓумбир, мед и лимон како додатоци по желба. Се лупи ѓумбирот и се сече, па се става во врелата вода и се вари 20 минути. Се цеди чајот и […]

Препораки

Стар рецепт кој ги убива сите бактерии – дури и опасната Ешерихиа Коли

Стар рецепт кој ќе помогне да се ослободиме од сите бактерии во телото, телото д се бори против нив, а меѓу нив и Ешерихија Коли. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не […]

Препораки

И долгогодишни пушачи ќе го исчистат телото – евтина смеса која сами ќе ја спремите

Направете напиток за чистење на телото ако сте долгогодишен пушач. Ви требаат еден литар вода со 2 лимони, шолја нане, 2 лажици ѓумбир и малку диња. Се сече лимонот и се става во водата, па се додаваат нане и ѓумбир и потоа се додава малку диња во водата исчистена од […]

Препораки

Ако и вие сте од оние кои многу јадат сол – задолжително направете го ова

Ако и вие сте во категоријата луѓе кои јадат многу сол иако знаат дека е штетна, тогаш направете го ова за детоксикација на телото. Во 300 грама зовриена вода ставете 5 грама ловоров лист и варете 5 минути. Се трга од оган и се става во сад или термос, па […]

Препораки

Имаме десет килограми отрови во дебелото црево – исчистете го телото вака

90 проценти од храната која ја јадеме се обработува, а нашите црева се полни со отрови. Консумирањето храна како шеќер и брашно создава проблеми за телото. Оваа метода ќе ви помогне не само да ослабете туку и да ги исчистите отровите за три недели. Една недела јадете ленено семе една […]

Препораки

За пушачи или поранешни пушачи – вака исчистете го телото од отрови

Ако сте пушач или поранешен пушач има лесен начин да се исчистите од токсините и отровите и тоа брзо, лесно и евтино. Користете ѓумбир кој освен што е многу здрав помага и за чистење на токсините. Помага и лукот кој треба да го јадете почесто, а и може да го […]

Препораки

Смеса за детоксикација на телото од две состојки – ќе ги исфрлите отровите

Направете вкусна смеса за детоксикација на телото. Ви требаат ѓумбир и мед кои се моќна комбинација. Земете 250 грама корен од ѓумбир и 500 милилитри мед. Се мие и се ренда ѓумбирот, се меша со мед. Се земаат три лажици на ден и се пуштаат полека да лизнат низ грлото. […]

Препораки

Никако не ги подгревајте овие намирници – буквално се „отров” за телото

Постојат намирници кои никако не треба да ги подгреваме ако ни останале од ручекот, па потоа повторно ни се отворил апетит.Имено, една од тие намирници е оризот. Оризот кој се чува на собна температура откако е подготвен за јадење, брзо во себе развива штетни бактерии, а потоа  ако пак се […]