Tag: тело

Повеќе

Знаци дека на телото му треба итна детоксикација – Не ги занемарувајте

Има сигнали кои телото ги праќа со кои покажува дека итно ви треба детоксикација. На нив треба да обратите посебно внимание, а меѓу симптомите се претерана желба за благо, проблеми со стомакот и варењето, како и проблеми со кожата. Постојан умор, стрес и дебелеење се дел од нив. Исто така, […]

Препораки

Лек од три едноставни состојки за цело тело – Здрава бомба за телото

Направете домашен лек со моркови и лимон и мед.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Велигденски јајца со ружички Фарбање јајца со памук Офарбајте јајца со весници 7 техники за фарбање јајца Сакате совршено пржени јајца?

Препораки

Исчистете го телото од сол – Напивка совршена по празниците

Ако и вие сте во категоријата луѓе кои јадат многу сол иако знаат дека е штетна, тогаш направете го ова за детоксикација на телото. Во 300 грама зовриена вода ставете 5 грама ловоров лист и варете 5 минути. Се трга од оган и се става во сад или термос, па […]

Препораки

Ако јадете многу солено ви треба прочистување на телото – Домашен лек

Ако јадете многу сол погрижете се за телото и направете итна детоксикација. Во 300 грама зовриена вода ставете 5 грама ловоров лист и варете 5 минути. Се трга од оган и се става во сад или термос, па се цеди и се пие цел ден со прекини, никако одеднаш. Се […]

Tips & Tricks

Наутро земете чаша вода место кафе – Колку е важна за телото и вежбањето

По вежбање се што треба да направите е да го опоравите телото,  тоа ништо не го прави подобро од вода. Ниеден пијалок не ве опоравува како водата, па затоа нека биде до вас и пред и по тренинг. Така побрзо ќе слабеете и ќе ги тонирате мускулите. Корисно е да […]

Препораки

Нема веќе кашлање и болка во грлото – Смеса која помага и на долгогодишни пушачи

Ако сте пушач со години, сигурно ги чувствувате негативните последици на нездравата навика, но постои рецепт кој може да стави мака на проблемот и да помогне да го исчистите телото: Прочитај повеќе на Gotvi.mk:Смеса за откажување од цигариСо ова ќе ги снема дамките од кафе и цигари Ослободете се од мирисот […]

Препораки

Напиток за исфрлање на маснотии од телото – Се прави лесно и брзо

Направете си едноставен напиок за да ги исфрлите сите маснотии од телото. Изрендајте 400 грама корен од целер и ставете го во два литри вода.Изрендајте малку кора од лимон и варете 20 минути. Се лади 5-6 часа. Се цеди кило лимон и се додава во водата кога е оладена, се […]

Препораки

Избегнувајте ги овие напитоци за да имате фит тело

Ако сакате фит тело и мака мачите со килограмите, мора да кажете збогум на овие напитоци. Не пијте засладен леден чај чие што име кажува колку шеќер има. Не пијте ни газирано, спортски напитоци ако не тренирате, енергетски напитоци. Не пијте ни кафе, освен ако сами не го сварите дома […]

Повеќе

Слабејте со две состојки – Елиминираат надуеност, килограми и вишок течности

Направете си напиток за топење килограми од две состојки. Ви требаат 1 лимон, 60 грама магдонос и 3 децилитри вода. Се цеди лимонот, се сече ситно миениот магдонос и се става вода. Се зема пред појадок пет дена по ред. Се прави пауза од 10 дена, па се повторува. Согорува […]

Препораки

Ова никако не го јадете за појадок – Му штети на телото

Ова никако не го јадете за појадок бидејќи му штети на телото. Никако не пијте овошен сок или пак не јадете овошен јогурт.Имаат шеќер и адитиви иако пишува дека се сто посто природни, а и го дуваат стомакот. Истото важи и за овошни јогурти.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован […]