Tag: тежина

Tips & Tricks

ТАБЕЛА: Колку вода треба да пиете дневно во однос на вашата тежина?

Вода, вода, вода… толку пати слушате колку е потребна водата за организмот. Грешката која ја прават многумина е што сите имаат некоја своја теорија дека водата може да се замени со било кој безалкохолен пијалок. Некои дури и не пијат вода или ја пијат во многу мали количини, а тие […]

Tips & Tricks

ДОВОЛНИ ВИ СЕ САМО 5 СЕКУНДИ: Научниците велат дека оваа навика е клучна за слабеење!

За да имате фит тело и да бидете задоволни од своите пропорции, потребно е во утринската рутина да додадете една навика за која ви се потребни само неколку секунди. Имено, истражувачите потврдиле дека утрниското мерење на вага влијае на количината и видот на храната која ја конзумирате во текот на […]

Повеќе

ИСТРАЖУВАЊЕ: Со оваа тежина ќе бидете вистински секс симбол

Студијата направена на Универзитетот во Тексас ги земала предвид висината, тежината, должината на косата, и формата на лицето на девојките. Имено, девојките кои постојано ги повторувале зборовите „треба да симнам неколку килограми“ оставиле најголем впечаток кај студентите од спротивниот пол. За мажите тој мал „вишок“ килограми што ги имаат девојките […]

Препораки

Проверете колку килограми треба да имате според висината

Сите сакаме да имаме витно тело, но за да го сочуваме здравјето не треба да претеруваме со диетите.На фотката може да ја видите идеалната тежина според висината. Па ако сте во граници на нормалата ви честитаме, а ако отстапувате од мерките, прочитајте некоја од диетите на Готви.мк и доведете ја […]

Tips & Tricks

Колку вода треба да пиеме дневно според тежината?

За да имаме вито тело и секако здрав организам неопходна и најважна е водата. Потребно е да внесуваме вода според тоа колку килограми имаме.На фотката погледнете колку вода треба да пиете во согласност на килограмите. Поврзани вести на Gotvi.mk Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето? 10 „убијци“ на […]