Tag: тегли

Tips & Tricks

Еве како да отворите тегла за секунда без мака

Понекогаш се случува капачињата на теглите од мед или џем толку да се залепат, што e невозможно да ги отворите. Но, постои фантастично едноставен, брз трик со кој ќе ја отворите секоја тегла за само неколку секунди! Сè што треба да направите е кратко да го ставите делот на кој […]

Tips & Tricks, Видео

Еве како да стерилизирате тегли – по инструкции на Џејми Оливер

Еве како да стерилизирате тегли – по инструкции на Џејми Оливер!Загрејте ја рерната на 180 степени и во неа ставете добро измиени тегли кои сте ги наредиле на тепсија. Теглите не смее да се допираат. После 10 минути извадете од рерна. Капачињата исто така треба да ги стерилизирате, така што […]

Десерти

Пекмез од смокви – Три состојки за деликатес за зимата

Направете вкусен пекмез од смокви. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко […]

Tips & Tricks

Сите маала мирисаат на џем – Вака правилно се чуваат теглите

Септември е месец на џем, слатко, се што царува на трпезата во есен и зима и има супер вкус. Теглите џем, кечап, доматно пире, мармалад…не мора да ги чувате во ладилник. Тие во себе имаат доволно конзерванси па може да се чуваат и на полиците.Потребно им е темно и суво […]

Tips & Tricks

За вкусна зимница се важни и теглите – Постапка за стерилизирање

Ако сакате вашата зимница да биде вкусна и да трае, важни се и теглите и нивната стерилизација, а од сите начини најдобар е оној за стерилизирање во рерна. Наредете ги теглите на голем плех, на чиста крпа, ставете околу 2 см вода и загрејте на 125 степени.Откако водата ќе почне […]

Tips & Tricks

Стерилизирајте тегли за зимница во микро – Се е готово за буквално 5 минути

Септември мириса на ајвар, лутеница, малиџано, џем…Освен што се важни намирниците и подготовката, важни се и теглите. Стерилизирајте брзо и лесно тегли во микро. Околу 50 милилитри вода се ставаат во теглата која е претходно добро измиена и проверена да не е напукната некаде. Се загрева микрото на најсилно, па […]

Салати

Салата со сенф и пиперки во тегли – совршен додаток на трпезата во зима

Направете вкусна салата со пиперки во тегли. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт […]

Десерти

Оваа зима ќе биде вкусна: Наједноставен рецепт за пекмез од сливи

Направете вкусно и лесно задоволство во вашата кујна. Пекмез од сливи.   Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за […]

Видео, Повеќе

Брзо, лесно и вкусно: Царска туршија во тегли (Видео рецепт)

Направете царска туршија во тегли. Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети тиквички по најдобар рецепт Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана

Повеќе

Кисела зелка во тегли – брз рецепт за зимата

Направете кисела зелка во тегли за зимата. Повеќе поврзани рецепти на Готви.Мк Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика Полнети тиквички по најдобар рецепт Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана