Tag: тајна

Tips & Tricks

Тајната на совршеното тесто за гурабии – Вака тестото ќе биде помеко

За да направите совршено тесто за гурабии, омилениот десерт на многу генерации, има неколку важни трикови. Се користат секогаш свежи производи. Се сее брашното неколку пати за да бидат помеки. Се вадат од ладилник сите потребни производи да се на собна температура пред користење. Се користи сода бикарбона за тестото. […]

Tips & Tricks

Тајна на совршениот кадаиф – Вака нема да згрешите

Кадаифот е еден од највкусните десерти, а има неколку чекори да биде совршен. Важно е да се исече ситно, а се става во шерпа кога ќе биде многу згареана. Маргаринот кој го користите не треба да содржи сол. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици […]

Предјадења

Како да направите совршени уштипци – Ова е тајната

Ако сакате совршени уштипци за појадок, тогаш многу е важно какво ќе го направите тестото. Основата се 2 шолји брашно со прстофат сол и ½ лажички сода со 2 јајца.Ви требаат и 400 мл. кисело млеко. Се убаво се меша и се кинат парчиња. Тестото со овие состојки ќе биде […]

Предјадења

Точни состојки и мерки за највкусна пита – Крцка горе, внатре мека

Постојат финеси за правење на пита кои ќе овозможат да биде мека внатре, а крцкава горе. Нема ништо поубаво од домашно замесена пита, без разлика дали со спанаќ, сирење, праз,кисела зелка, тиква, јаболки…За совршена пита ви требаат неколку намирници. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете […]

Главни јадења

Компирите не се ставаат веднаш во масло – Најточен рецепт и постапка за совршен помфрит

Направете помфрит по овој рецепт и ќе биде највкусен до сега. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко […]

Tips & Tricks

Тајна на Холивуд – Жените се слаби и заработуваат од тоа со едно правило

Жените во Холивуд знаат како да останат слаби и здрави, бидејќи живеат и заработуваат од тоа. За нив важи правилото – Непакувана храна. Тоа значи дека јадат се што не е спакувано и конзервирано, намирници кои не се индустриски обработени. Храна со здрави протеини, многу месо, квалитетно пилешко или риба […]

Tips & Tricks

Тајната за совршени домашни хамбургери – Се е во редоследот

Ако сакате совршени домашни хамбургери, најважен е редоследот по кој се ставаат намирниците во нив. Сосот се става дирекно на лебот, а не на месото. Така и нема да тече на сите страни, бидејќи убаво ќе се впие во лебот. Потоа на ред е месото. Потоа се ставаат салатите. Вака […]

Tips & Tricks

Русинките ја откриваат тајната за цврсти и негувани нокти – се имате дома и многу е евтино

Русинките се познати како едни од најубавите и најнежни и негувани жени, а сега откриваат и дел од тајните. За да имаат убави и цврсти нокти тие користат домашни производи. Тука е морската сол која ако се измеша во пола шолја зовриена вода, па се стави на ноктите 15 минути, […]

Главни јадења

Ова е тајната на феноменален унгарски гулаш

Во што е тајната на феноменалниот вкус на унгарскиот гулаш? Еве што го прави толку посебен! Треба да го пронајдете најквалитетното јунешко месо, но не е трикот само во тоа. Интензивниот вкус на гулашот му го дава големата количина кромид. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф […]

Meat, Главни јадења

Ручек деликатес: Поховани тиквички со месо и сос во тава

Супер брз ручек кој е една нова идеја која секогаш успева. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна […]