Tag: талог

Tips & Tricks

Талогот од кафе ќе не спаси од лоши мириси

Талогот од кафе е намирница која сите ја фрламе, а многу може да ни помогне, особено за да се справиме со непријатните мириси. Азотот кој го има во кафето помага за неутрализирање непријатни мириси, па може да го оставите во отворено кутивче во ладилникот, или на маса, па ќе го […]

Tips & Tricks

Талогот од кафе го решава големиот проблем на сите кои имаат милениче

Талогот од кафе сите го фрламе, а може многу да ни помогне особено ако имаме милениче дома. Бувите се проблем со кој често се соочуваат оние кои имаат милениче, но талогот од кафе е спасот. Бувите не сакаат кафе, па може да се искористи како лек, така што ќе го […]

Повеќе

Ви се истури талог од кафе? – Не ја правете оваа голема грешка

Талогот од кафе е многу тежок, а грешка со него е да се исисува ако ни падне и ни се истури. Честичките го блокираат филтерот и на тој начин се запушува правосмукалката.Не грешете вака.   Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг […]

Tips & Tricks

Не го фрлајте талогот од кафе – Решете голем проблем со мебелот

Талогот од кафе сите го фрламе, а тој може да ни реши мака дома. На мебелот дома кој старее и има гребнатини, ставете му малку талог растворен во вода. Исполирајте со смесата и мебелот ќе биде како нов. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве […]

Tips & Tricks

Талогот од кафе е многу корисен – Избркајте ги инсектите и лошите мириси

Сите љубители на кафе го пијат кафето и го фрлаат талогот, без да сфатат каква грешка прават, зошто многу може да им користи. Помага против инсекти па само ставете талог во некој сад или на ќошевите дома. Исто така, ако го ставите во сад во ладилник ќе ги собере непријатните […]

Tips & Tricks

Рацете нема да ви мирисаат на лук – Земете само талог од кафе

Сите знаеме колку е здрав и вкусен лукот, но голем проблем е што потоа кога го сечеме рацете долго мирисаат. Начин да се спасите од мирисот е да ги истриете рацете со талог од кафе.Потоа измијте ги и мирисот ќе се неутрализира.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб […]

Tips & Tricks

Летово на плажа без целулит – Помага намирница која ја фрламе секојдневно

Ако и вие мака мачите со целилитот, има еден начин да се спасите од него. Верувале или не, помага талогот од кафе. Не го фрлајте, земете го и со него тријте го подрачјето со целулит. Доволни се 15 минути.   Повеќе вести на Готви.мк:Чоко палачинки со крем од ванила и […]

Tips & Tricks

Спасете се од мравките на топлото време – Бегаат од една намирница која сите ја фрламе

Ако со летото и топлото време ви дојдоа и мравки дома, има начин како да се спасите. Ставете талог од кафе дома. Се става на местата каде излегуваат и тие бегаат од силниот мирис. Ова помага и за други инсекти. Повеќе трикови на Gotvi.mk:Нема да видите молец домаРешете се од […]

Tips & Tricks

Никогаш не би помислиле: Садоперот ќе блеска со намирница која сите ја фрламе

Ако вашиот садопер е многу валкан, има лесен начин да заблеска и тоа верувале или не со талог од кафе. Истријте го со талог и потоа со вода, па со средство и пак со вода. Ќе блеска. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги […]

Tips & Tricks

Бубачките ќе бегаат од цвеќето и нема да го јадат – спасете си го дворот со евтин трик

Талогот од кафе секогаш го фрламе, а со тоа правиме голема грешка. Имено, талогот може паметно да се искористи и тоа како пестицид. Ставете малку во земјата каде ви се билките и веќе нема да видите инсект на нив, па така нема да имате мака, нервози и растенијата да ви […]