Tag: тазе

Tips & Tricks

Вака освежете ја салатата која долго стоела – Ќе биде како тазе купена

Ако сакате да ја освежите салатата која веќе не е свежа, оставете ја во сад со ладна вода и сок од пола лимон. По половина час ќе видите како ќе се врати свежината.Супер трик место да се фрли храна. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од […]

Деликатеси, Препораки, Ресторани

Gotvi.mk препорака: Еве од каде да купите домашна пита со паричка за Василица

Во пресрет на Василица, се подготвуваме за традиционалната пита со паричка. Се верува дека на оној кому ќе му се падне паричката, ќе го/ја следи здравје, среќа и бериќет во текот на целата година. Наша препорака за место од каде ќе купите пита со паричка е Spizzicotto во Скопје Сити […]

Повеќе

Топли кифлички кои се топат во уста

Кој може да одолее на мирисот на тазе печени домашни кифлички? А, вкусот е нешто неповторливо 🙂 Еве како да ги приготвите: Рецепт за млечни кифли тука Рецепт за кифли на војводински начин тука Рецепт за погача тука Посни и вегетаријански рецепти тука Совети: Наместо млака вода, може да се […]