Tag: тавче

Tips & Tricks

Ако правите гравче-тавче и ви загоре – вака спасете го ручекот

Ако правевте гравче-тавче и поради мало невнимание ви загоре, има брзо решение за да го спасите ручекот. Се што ви треба е да го претурите во друг сад за печење и да ставите над него влажна крпа. По десет минути сменете ја крпата која ќе го впие мирисот на изгорено. […]

Tips & Tricks, Десерти, Препораки

Едноставен трик со кој колачот повеќе нема да ви се лепи на тавчето за печење

Многу често кога печеме колач се соочуваме со проблем – колачот се лепи за дното или страните на тавчето за печење, па не можеме да го обликуваме колачок за сервирање. Подмачкуваме со масло, користиме хартија за печење… Но, постои еден едноставен трик, како овој проблем да биде минато: Подмачкајте го […]

Видео, Главни јадења

Највкусен рецепт за Тавче-Гравче

Не постои Македонец кој не сака тавче-гравче, а истото јадење е хит и во регионот. Ова е највксуниот рецепт за гравче. Повеќе на Готви.мк: Прекрасно: Џенет Џексон бремена во својата 50 година (ФОТО) Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете […]

Повеќе

Ден на гравот во Теарце – Еве некои од здравствените придобивки од редовното јадење гравче

Манифестацијата „Ден на гравот“ денеска по седми пат се одржа во тетовско Теарце. Организација на настанот беше на Центарот за едукација и развој од Тераце. Но, зошто е потребно редовно да се јаде гравот, а тавче гравчето и грав чорбата редовно треба да бидат дел од нашата трпеза? Гравот е […]

Главни јадења, Посно и веге

Тавче гравче

Многу вкусно традиционално јадење по кое сме препознатливи во регионот и пошироко 🙂 Еве го Gotvi.mk рецептот: На здравје! Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Сарма од кисела зелка ФОТО: Традиционална македонска даска Грашок на традиционален начин Брза даска кога ќе ви се најават гости Охридски чомлек