Tag: тави

Tips & Tricks

Исчистете ги лесно загорените тави и тенџериња

Ако во загореа шерпите при готвењето нема веќе мака. Се што ви треба е да ставите лимон, оцет и малку детергент, да истриете и измиете со топла вода.Откако кратко ќе делуваат се мие и ги снемува и загорените дамки. Пробајте.   Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок […]

Tips & Tricks

Не трошете пари на скапи средства – Запечените и замастени тави се чистат брзо и лесно

Наместо да давате пари за скапи средства за чистење на загорени садови, има лесен начин да се спасат. Земете парче фолија, може и употребено и истријте ги загорените делови, а потоа ставете вода со оцет во садот. Ќе ги снема. Повеќе на Готви.мк:Чајот од шипка како лекБРЗО И ЕВТИНО: Отстранете […]

Tips & Tricks

Кафето не е само за уживање – Решете ја најголемата мака со загорени тави и тенџериња

Кафето освен за уживање, се користи и за во кујната. Имено,меленото кафе е одличен пилинг за тело, но се користи и за загорени тави. Ставете мелено кафе во загорената тава со вода, малку сода, зовријте и потоа истријте со сунѓер. Ги растопуваат маснотиите. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече […]

Tips & Tricks

Не ви требаат детергенти – загорените тави ќе светнат вака

Верувале или не, кока-колата не е само за пиење. Таа може многу да ви помогне дома. Ако сакате да го исчистите дното на лонец кој долго е црн, ставете кока-кола и оставете да делува неколку минути. И да не ја тргне цела, ќе тргне барем дел од нечистотијата. Повеќе на […]

Tips & Tricks

Тавите ќе блеснат без да давате пари за скапи сјаеви – има трик од кујната

Пивото не служи само за уживање, пиење и пријатели, како и добар провод, туку и за домаќинството и да ни ја олесни работата. Имено, со пиво можете да ги исполирате бакарните шерпи дома без мака. Натопете крпа во пиво и полирајте. Навистина ќе блескаат. Повеќе на Готви.мк: Исчистет го шпоретот […]

Tips & Tricks

Ќе ги снема мирисите од тавите, дури и од пржена риба или месо – Има евтино средство

Има лесен и едноставен начин да ги тргнете сите непријатни мириси од вашите тави и тенџериња за готвење и тоа многу брзо, дури и ако ги користите со години.Ако ставите во шерпата, тавата или тенџерето три лажици алкохолен оцет, како и 250 мл. вода, па сето ова го варите 5-6 […]

Tips & Tricks

Сакала да ги фрли старите тепсии, но пробала да ги исчисти со оваа домашна смеса – сега изгледаат како нови

Поради постојано изложување на висока температура тавите и лонците ја губат бојата и обликот. Со време, поради постојано користење, тие изгледаат неупотребливо, па често ги фрламе. Сепак, дури и ако купите нови, по некое време ќе се случи истото. Затоа, пробајте да ги исчистите со оваа домашна смеса: Едноставно растворете […]

Tips & Tricks

Нема да остане ни дамка на тавите – Трик кој чини помалку од пет денари

Сите кои сакаме да готвиме, добро знаеме колкав неред понекогаш се прави во кујната и колку тешко се чисти. Сепак, ви нудиме евтин и корисен совет за тоа како да ги исчистите и најтврдокорните дамки во вашите тави и тоа само со малку сол. Земете ја масната тава, на дното […]

Tips & Tricks, Повеќе

Ви загоре тенџерето и не се чисти? Нудиме 3 евтини и практични решенија

На сите ни се случува додека го подготвуваме ручекот, јадењето да ни загори. Да бидеме искрени знае често да ни се случува 🙂 И тоа поради работење повеќе домаќински работи истовремено, гледајќи некој добар филм или седејки на мобилен телефон и социјални медиуми. Но, читателка на Gotvi.mk предлага 3 практични […]