Tag: тава

Видео, Главни јадења

Пица од тава од готови кори: Брза и евтина вечера за целото семејство

Брза и евтина вечера за целото семејство. Добар апетит! https://youtu.be/0lpdgMbjUZo Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет […]

Tips & Tricks

Генијален трик: Исчистете ја маснотијата од тавите со помош на 3 намирници

Маснотиите, остатоците од храна и црните дамки на тавата се ноќен кошмар за чистење.Со едноставен трик потребна е само капка масло, крупна сол и еден компир. За трикот да успее потребно е валканата тава лесно да ја посолите и со половна компир со нагли дижења да ја исчистите тавата. Избришете […]

Главни јадења

Вкусно: Лосос на грил тава

Вкусно и здраво јадење. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Посно и веге

Повкусно од ризи-бизи: Деликатес со ориз за постот

Направете вкусен ориз деликатес за постот.     Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за […]

Tips & Tricks, Видео

Како правилно да ја мешате храната во тава

За правилно вртење и мешање на храната во тава со цел рамномерно да се подготви, важен е изборот на садови. Најдобро е храната да ја подготвувате во сад со коси рабови, а не со строго вертикални. Вртењето и мешањето на храната можете да го вежбате со помош на грав, додека […]

Деликатеси

Деликатес со тиквички – Тава која крчка

Деликатес со тиквички: Уживајте! Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал  

Видео, Главни јадења

Брзо и едноставно: Зеленчук од тава

Ако немате многу време за подготовка, тогаш направете го овој лесен оброк. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:   View this post on Instagram   Leto, ne rastaje mi se od tebe i tvog letnjeg menija. Ova lagana zakuska će svakom prijati, bilo da […]

Tips & Tricks

Најголемата грешка со вжештените тави – Вака правиме голема штета

Сите кога нешто пржиме, тавата веднаш ја ставаме под вода, но тоа е голема грешка. Од Англиското одделение за екологија тврдат дека така ќе го запушите одводот и ќе и наштетите на околината. Прво чекајте да се олади тавата и маслото во неа, маслото фрлте го во кесе, а потоа […]

Tips & Tricks

Едноставен совет кој многу користи – Спречете изгореници и прскање во кујната

Постои совет во кујната кој е многу едноставен, но многу значаен, колку години и да готвите и да сте искусни во тоа. Секогаш рачката на тавата треба да биде од другата страна или подалеку од вас, а тоа е така зошто најчесто незгодите во кујната се случуваат кога при брзање […]

Tips & Tricks

Маслото нема да ви потемни при пржењето – Додадете го ова во тавата

Сакате да не ви потемни маслото во кое пржите компири, има еден мал трик. Се што е потребно е во него да ставите парче лушпа од јајце.Така ќе се задржи и вкусот и бојата на маслото.     Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди […]