Tag: сјај

Tips & Tricks

За да ја измиете темелно и да има сјај – косата негувајте ја со намирница од кујната

Ако сакате да и дадете сјај на косата особено во зима, се што ви треба е лимонов сок. Ако ја исплакнете косата со сок од лимон темелно ќе ја исчистите и ќе блеска, а ќе се тргнат и бактериите. Ќе се отстранат и сите остатоци од шампон. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Tips & Tricks

Лимонот решава голема мака во домаќинството – користете го вака

Лимонот не е само за јадење, помага и за многу проблеми во домаќинството. Помага да го исчистите бакарот и бакарните предмети. Само испрскајте им лимон и истријте. Земете и парче лимон, ставете му сол па тријте за поголем ефект. Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: […]

Tips & Tricks

Евтино и многу помага: Исплакнете ја косата со ова, ќе има сјај од корен до врвовите

Ако сакате косата да ви сјае, се што ви треба е чај. Земете незасладен чај од некоја билка и ставете го на косата односно исплакнете ја со него по миењето. Косата ќе биде здрава и сјајна. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати за нега Како […]

Препораки

Намирници со кои забите жолтеат – внимавајте со нив

Постојат намирници кои ни ги прават забите жолти и поради нив тие го губат сјајот. Тука се шеќерите кои треба што помалку да се јадат. Тука е и алкохолот кој ја суши устата и е база за многу инфекции. Тука е и кафето и кофеинот, како и цитрусните овошја. Газираното […]

Tips & Tricks

За глазурата да не биде мат – секогаш додавајте го ова и ќе сјае

Ако правите некој десерт, торта или колачи за кои ви е неопходна чоколадна глазура, ќе направите истата да има сјај и да не биде како мат, со еден мал трик. Покрај путер, кога растопувате чоколадо додадете и лажица масло. Така глазурата ќе сјае. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт […]

Tips & Tricks

Тавите ќе блеснат без да давате пари за скапи сјаеви – има трик од кујната

Пивото не служи само за уживање, пиење и пријатели, како и добар провод, туку и за домаќинството и да ни ја олесни работата. Имено, со пиво можете да ги исполирате бакарните шерпи дома без мака. Натопете крпа во пиво и полирајте. Навистина ќе блескаат. Повеќе на Готви.мк: Исчистет го шпоретот […]

Tips & Tricks

Вратете го сјајот на дрвените врати и прозорци дома – не фрлајте пари за фарбање, направете вака

Ако дома имате дрвени врати или прозорци кои долго не се лакирани, можете да им го вратите сјајот со една намирница од кујната. Потребно е да земете крпа и да и ставите малку загреано или млако лененео семе, па да ги пребришете вратите и дрвените врати и прозорци. Верувајте ќе […]

Tips & Tricks

Сите ја правиме оваа грешка – Ставајте го ова на лице за блескава кожа

Кога вариме ориз, најчесто ја фрламе водата, без да знаеме каква голема грешка правиме и колку е таа здрава. Водата во која се варел оризот е добра за цревата, системот за варење, а се препорачува и при тегоби и надуеност на стомакот. Помага и за нега на кожата, лицето и […]

Tips & Tricks

За чашите да блескаат, за затнат одвод и сјај на кујната – Ви треба една намирница

Алкохолниот оцет може да го искористите за целата кујна и тоалетот да блескаат. Многу е евтин, а освен тоа, многу е корисен. Со него може да ги одзатнете затнатите цевки и одвод, да ја исчистите микробрановата печка… Исто така, ако ги пребришете стаклените чаши со оцет, тие ќе блескаат. Со оцет […]

Tips & Tricks

Пробавте со скапи шампони но не успеа? Вратете го сјајот на косата со една состојка

Сигурно ви се случило, особено во зима, косата да ви биде сува и кршлива без сјај. Дури и ако купите скапи препарати за нејзината нега. Сепак, има евтино и ефикасно решение кое го враќа сјајот и животот на косата. Ви треба пиво или три лажици пиво кои ќе ги измешате […]