Tag: суши

Повеќе

За сите љубители на суши – Колку калории има во него

За сите љубители на суши откриваме колку е здраво и колку калории има. Првобитно сушито не било деликатес, туку метод за чување и конзервирање риба.Во 100 грама суши има 250 калории ако е со туна, ако е со лосос 160 калории, додека вегетаријанско суши има 110 калории. Уживајте! Повеќе рецепти […]

Видео, Главни јадења

Вкусот ќе ве воодушеви: Направете суши од сланина, брзо и едноставно (Видео)

Неверојатна иновација во кулинарството која се заканува да го „собори“ класичното суши. Загрејте ја рерната на 200 степени, наредете сланина како што е прикажано во видеото и повторувајте ја постапката додека не добиете „решетка“, испечете ја така наредената сланина во рерна. Нанесете мајонез во тенок слој, а потоа домат, салата […]

Повеќе

Хамбургер, шпагети, суши… Која е омилената храна на Енрике?

Вчеравечер заврши концертот во Скопје на познатиот латино пејач, Енрике Иглесијас. Критиките се позитивни, а публиката која имаше можност да го проследи концертот цел ден споделуваше фотографии и видеа од атмосферата на социјалните медиуми. Фановите на Енрике сигурно ќе ги интересира која е неговата омилена храна, ресторани, пијалоци… Gotvi.mk ви […]

Десерти

Овошно суши

Несекојдневен и многу вкусен рецепт на Кате кој ја има Gotvi.mk препораката. Еве што ви е потребно за да го направите: ИДЕЈА: Со ова овошно суши одлично оди сос кој можете сами да го приготвите. Потребни ви се неколку јагоди и 2 лажици мед. Ставете ги во блендер и ќе […]