Tag: сунѓер

Tips & Tricks

Сите непријатни мириси од фрижидерот ќе ги снема – Решението чини помалку од 10 денари

Фрижидерот е место со многу намирници од секаков вид и лесно се создаваат непријатни мириси, но за среќа има начин да ги снема лесно и брзо. Земете сунѓер за миење садови, и мал пластичен сад. Ставете малку сода бикарбона која е многу евтина и лесо достапна, па ставете го сунѓерот […]

Tips & Tricks

На колку време се менува сунѓерот – Станува опасен по здравјето

Сунѓерот за садови е повалкан и од корпа за отпадоци, а затоа треба да се менува често. Сунѓерот треба да се менува на една недела за да се заштитиме себе и здравјето.Особено ако со истиот сунѓер ги бришеме и работната и садоперот кои се легло на бактерии, мора да се […]

Tips & Tricks

Сите непријатни мириси од фрижидерот ќе исчезнат – Ви треба намирница од 7 денари

Фрижидерот е место кое колку и да го одржуваме и чистиме поради разните видови храна се собира многу непријатен мирис.Се што ви треба за фрижидерот да не ви мириса лошо е еден сунѓер за миење садови, и мал пластичен сад. Ставете малку сода бикарбона во садот, па ставете го сунѓерот […]

Видео, Повеќе

Нијансирано вапцање велигденски јајца –  ви требаат бои и сунѓерче (Видео)

Супер идеја за велигденските јајца и најголемиот христијански празник Велигден. Фарбањето нека биде лесно и интересно.На видеото е прикажано како нијансирано да офарбате јајца со неколку акрилни бои и сунѓер. Акрилот може да се набави во продавници за сликарски материјал или во книжарите. Ако сакате бели јајца за бојата подобро […]

Tips & Tricks

Трик кој веќе сите почнаа да го користат: Врел сунѓер ја отстранува нечистотијата

Колку пати сте биле нервозни затоа што кујната, после секое зготвено јадење, е прекриена со масни флеки? Затоа, ви донесуваме едноставен трик кој ги отстранува дамките од кујнските елементи. Потребен ви е само сунѓер! 1. Ставете го сунѓерот под вода и внимавајте да не биде целосно влажен. 2. Ставете го […]

Tips & Tricks

Исечете го горниот дел на сунѓерот за чинии – Трик кој помага

Сите знаеме дека сунѓерите се највалканото нешто во кујната и се легло на бактерии. Особено ако земеме во предвид колку садови миеме секојдневно со нив. Сепак, со оглед на тоа дека чинат пари, ако сакате да го продолжите нивниот рок, истовремено да го заштитите здравјето, отсечете го горниот дел од […]

Tips & Tricks

Има повеќе бактерии од корпа за отпадоци – еве колку често да го менувате сунѓерот

Верувале или не, сунѓерот за садови е повалкан и од корпа за отпадоци, а затоа треба да се менува често. Истражувањата покажуваат дека сунѓерот треба да се менува на една недела за да се заштитиме себе и здравјето. Особено ако со истиот сунѓер ги бришеме и работната и садоперот кои […]

Tips & Tricks

Највалканата работа во домот се крие во кујната – ќе се изненадите што е

Колку и да звучи контрадикторно, највалканата работа во домот е постојано под вода и сапуница.Клиничкиот професор по микробиологија Филип Тјерно, тврди нешто што никој не го знае, а се работи за секојдневната хигиена. Тој тврди дека највалканиот предмет во домаќинството е токму кујнскиот сунѓер. – Сунѓерот е полн со дупчиња […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Сунѓерот не е само за во кујна – нема да верувате за што се користи

Сунѓерите за миење садови не се само за во кујна. Можете со нив да имате полесен и поедноставен живот, па затоа со ова видео ви претставуваме неколку трикови за подобра организација. Дали знаевте дека од него можете да направите вистинско чудо за чистење на вашата куќа со помош на нож […]

Tips & Tricks, Видео

Еве како да го исчистите сунѓерот од бактерии! (ВИДЕО)

Верувале или не, највалканиот предмет во кујната е сунѓерот! Сунѓерот е секогаш влажен, полн со дупчиња во кои останува храна па со самото тоа се создаваат и микроорганизми и бактерии. Секогаш треба да го исцедиме сунѓерот, редовно да го менуваме, на десетина дена, а се препорачува и дезинфикација секој ден. […]