Tag: суво грозје

Tips & Tricks, Десерти

Вкусен викенд десерт: Мафини со суво грозје

Овие вкусни мафини може да ги подготви секој! Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Десерти

Штангли со суво грозје, сусам и чоколадо

Направете вкусни штангли со чоколадо и сусам.   Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Брзо мезе за ненајавени гости Највкусни интегрални грисини Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус

Препораки

Лек со ореви и суво грозје – Лесно се прави а помага за цело тело

Направете си лек за имунитет, диета, здраво срце, добар проток на крв и за грип и настинка. Земете 100 грама ореви со суво грозје и со суви сливи и измелете ги со кришка лимон без кора. Се зема една лажичка наутро и навечер за имунитет. За грип и настинка додадете […]

Препораки

Причини да јадеме суво грозје често

Сувото грозје е вкусно и многу помага. Се користат за помош при кашлица, за болка во бубрезите која брзо и лесно ја отстрануваат, за проблеми со мочниот меур, за подобра работа на цревата. Има висока хранлива вредност и помага да се одржи рамнотежа на телото. Десет декаграми имаат 73 калории. […]

Десерти

Мами со аромата: Колач со кокос и суво грозје

Направете совршен и мек колач со суво грозје и кокос. Поврзани вести на Gotvi.mk: Брзи традиционални бомбици Бомбици од пченица Чоколадни топчиња што се топат во уста Пченична каша  

Препораки

Супер моќен лек од вода и суво грозје – Лечи цел спектар болести

Направете си супер моќен лек самите дома. Ви требаат 400 милилитри вода и 150 гр. суво грозје.Се избра темно зошто е поприродно. Се вари водата, откако ќе зорие се става грозјето добро измиено. Се остава 20 минути да врие. Се процедува и пие водата. Помага за стимулирање на варењето, за […]

Десерти

Мафини со цимет и суво грозје

Направете вкусни мафини со цимет и суво грозје. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со паста и песто сос Одличен рецепт – Потпечено […]

Десерти

Посебен десерт: Пченица со суво грозје

Направете совршен деликатес дома.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос Пилешко со паста и песто сос Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со […]

Препораки

Здравствени придобивки од сувото грозје – Вака му помага на телото

Сувото грозје е вкусно и се јаде сирово, во разни десерти, торти и колачи, а има супер вкус и многу помага. Се користат за помош при кашлица, за болка во бубрезите која брзо и лесно ја отстрануваат, за проблеми со мочниот меур, за подобра работа на цревата.Помага за црниот дроб […]

Десерти

Палачинки со ореви, суво грозје и мак

  Направете вкусни палачинки со ореви.   За повеќе видеа со кулинарски совети, трикови и рецепти тука Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Оваа декорација се прави за минута, а сите ќе ги воодушеви ВИДЕО: Еве како да направите декоративна […]