Tag: суви

Препораки

Најздравото суво овошје – Причини да јадете суви смокви

Сувите смокви се особено здрава намирница која треба да се јаде често. Тие се најдобри од сувото овошје по составот, протеините со сушење им се зголемуваат. Ја зголемуваат енергијата на телото, имаат витамин Б, магнезиум и калциум. Се поттикнува апсорбирање витамин Ц со нивниот внес. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно […]

Десерти

Колач со чоколадна глазура и суви кајсии

Направете колач со какао и суви кајсии.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Препораки

Сируп од суви смокви – Проверено делува против болно грло и кашлица

Напоравете си сируп од суви смокви кој е вкусен и здрав и проверено делува против болно и воспалено грло. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми […]

Препораки

Изобилуваат со здравје – Причини да јадете суви сливи

Сувите сливи се многу корисни и здрави и не треба да забораваме да ги користиме често. Сувите сливи се ниско калорични, не дебелеат, богати се со витамини, исто како и свежите. Помагаат за цел список состојби и пробечлми. Тие штитат од мозочен удар, кардиоваскуларни болести, карцином, дијабет, дебелеење. Со редовна […]

Препораки

Јадете суви смокви – помагаат за два големи проблеми

Сувите смокви ќе ги најдете во супермаркет, во маркети за здрава храна, вкусни се и здрави. Го намалува притисокот помага за слабеење, помага за добро расположение, како и за намалување на шеќерот во крвта.Се користи за разни јадења и чаеви.   Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар […]

Препораки

За диета, висок притисок, холестерол и расположение – јадете ги често

Сувите смокви секаде се наоѓаат по супермаркетите, вкусни се и здрави. Помагаат за намалување на крвниот притисок, одличен извор на калиум се, минерал слабо достапен во храната. Помагаат и за слабеење и имаат многу влакна во својот состав. Исто така, помагаат за подобро расположение. Го намалуваат и шеќерот во крвта, […]

Десерти

Суви колачиња за божиќните празници – Сите ќе го бараат рецептот

Божиќните празници ни се пред праг. Наскоро започнуваат подготовките на традиционални јадења како сарма, салати, специјалитети од месо, но и вкусни колачиња. Воодушевете ги сите со овој сладок рецепт: Повеќе рецепти со десерти на Gotvi.mk: Обланда бомбици – вистински хит Преубава обланда со кокос ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која […]

Препораки

Природата е клучот за здравјето: Зошто треба да јадете суви сливи

Сувите сливи се ниско калорични, не дебелеат, богати се со витамини, исто како и свежите. Штитат од мозочен удар, кардиоваскуларни болести, карцином, дијабет, дебелеење. Имаат и влакна кои помагаат да се регулира нивото на шеќер во крвта. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Одите на одмор во Грција? Еве ги цените на овошјето […]

Tips & Tricks

Маска за испукани и суви раце – подобра е и од најскапите креми

Дојде есен, температурите нагло паднаа, а тоа предизвика промени и кај луѓето. Настинките и вирусите се честа појава овој период, а исто така и поради пониските температури, кожата се суши и пука.Ви нудиме решенија против испуканите раце, кои можат да создадат болка и проблеми. Повеќе вести на Готви.мк: 10 „убијци“ […]

Tips & Tricks, Повеќе

Сувите смокви ги топат маснотиите – Направете го овој рецепт

Направете го рецептот навечер, а испијте го наутро. Три смокви убаво избоцкајте ги со чепкалка за заби од сите страни, потоа ставите ги во стаклен сад каде има 2 дл јаболков оцет. Нека отстојат преку ноќ и наутро изедете ги. Остатокот од оцетот не го фрлајте, во него повторно ставете наредната […]