Tag: суви сливи

Препораки

Пет суви сливи на ден прават чуда за телото

Сувите сливи се многу здрави и корисни и се препорачува често да се јадат. Помагаат за здраво стареење, за успорување на примањето шеќер во крвотокот, како и за разни болести.Само пет суви сливи на ден помагаат лесно да се празните, цревата добро да работат, да имате здрави коски, како и […]

Десерти

Колач со суви сливи

Изненадете ги домашните со овој превкусен десерт… Послужете и уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано […]

Повеќе

Со овој природен рецепт заборавете на проблемите со ’рбетот

Според многумина, оваа комбинација е ефикасна за ослободување од болките во грбот, зглобовите и нозете. Ако сакате да заборавите на болките во ’рбетот, секоја вечер, пред спиење, во рок од 1,5 месеци треба да јадете: 1 смоква, 1 сува кајсија и 5 суви сливи Овие плодови содржат супстанци кои предизвикуваат […]

Повеќе

Делува подобро од лаксатив: Земете од овој џем и испразнете ги цревата

Го нарекуваат и болнички џем бидејќи ефикасно делува при затвор (запек). Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници. Повеќе на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

Овие намирници го решаваат проблемот со запек и надуеност

Имате проблеми со запек и надуеност? Овие намирници го решаваат тој проблем! Суви сливи Сувите сливи се природен лаксатив и имаат ефект на празнење на цревата. Сувите сливи содржат висок процент на влакна и сорбитол. Овие два елементи придонесуваат за нормализација на дигестивниот тракт. Овесна каша Овесната каша содржи влакна […]

Главни јадења

Пилешко со јаболка и суви сливи

Со додавање на јаболка и сливи месото добива сосема поинаков вкус. Наместо сливи, можете да пробате и со смокви или кајсии. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од […]

Посно и веге

Највкусното посно бадниково гравче – само еден додаток го менува вкусот

Направете го највкусното посно гравче за бадниковата трпеза. Повеќе на Готви.мк: Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин Тазе домашен леб Полнет запечен леб Домашниот леб на мајче Вера Домашен леб со маслинки

Препораки

Суви сливи – здравствени придобивки вредни злато

Сувите сливи се дар од Бога, тие се лек за тешки болести како дијабетес и проблеми со масти во крвта.Сувите сливи ја регулираат работата на цревата, помагаат за намалување на холестеролот, како и намалување на шеќерот во крвта. Почесто користете ги сливите. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Направете природен пијалок за […]