Tag: стрес

Повеќе

Чај за смирување – Помага за челични нерви

Стресот не следи секојдневно во нашиот живот, но наместо да земате апчиња и анти депресиви, се што ви треба е чај за зајакнување на нервниот систем. Едно лажиче ситнети цветови невен прелијте го со шолја ипол вода која е зовриена и по 40 минути процедете. Испијте една шолја три пати […]

Препораки

Намирница која се бори со стрес и депресија

Депресијата е тешка состојба, а освен апчиња, помагаат природни намирници од кујната. Тука на листата е прва боровинката која е и вкусна и многу помага.Боровинката има витамини и ја поправа и крвната слика. Влијае на расположението, помага за да се ослободиме од напнатост, стрес и депресија.   Повеќе на Готви.мк: […]

Препораки

Магнезиумот го исфрла стресот од телото – Го има во овие намирници

Магнезиумот е многу важен за исхраната и здравје на телото, а го има во многу намирници. Јадете интегрален леб и тестенини, млеко и риба. Јадете и компир и грав. Помага за стрес и го опушта телото на природен начин. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + […]

Повеќе

Стресот е секојдневие – Изборете се со негативните последици со намирница од кујната

Живееме во стресно време, опкружени со непредвидливи и неочекувани ситуации, растргнати меѓу работата и семејството, а сето тоа влијае на здравјето. Сепак, постојат природни решенија со кои може да го намалиме нивото на стрес, иако најважна тука е психолошката компонента кај човекот. Земете килограм магдонос и добро измијте го и […]

Препораки

Јогуртот помага за расположение – Пијте чаша на ден

Постои намирница од кујната која делува против депресија, а многу е вкусна, а тоа е јогуртот иако можеби не сте го помислиле тоа. За расположение, против стрес, депресија и нервоза пијте барем една чаша на ден.   Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња […]

Препораки

Чај за смирување на нервите и против стрес – Заменете го кафето со ова

Чајот од ѓумбир е чај против стрес и многу помага за нервите. Регулира и чувство на нелагодност во стомакот, намалува воспаленија, помага за болки во зглобови, за настинка и грип. Помага и за циркулација. Го подобрува расположението и делува дури и за депресија.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија […]

Препораки

За најголемиот проблем на 21 век – Куркумата помага за голема мака

Куркумата е ароматичен, вкусен и моќен зачин. Куркумата помага за стрес и депресија.Користете ја често во јадењата. Таа буквално заменува апче за смирување.   Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки […]

Препораки

Чај против стрес, нервоза и депресија – Заменете го кафето со ова

Чајот од ѓумбир е чај против стрес и многу помага за нервите. Го подобрува расположението и делува дури и за депресија. Заменете го кафето со него. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе […]

Повеќе

Намирници кои помагаат да се избориме со стресот – Спречете депресија и болести

Живееме во стресно време, нема човек кој не е изложен на стрес, а тој може негативно да влијае на секојдневните обврски и на темпото на животот и да доведе и до проблеми и болести ако е прекумерен и не знаеме да се справиме со него.Постојат намирници кои помагаат да се […]

Препораки

Ако сте тажни и нервозни: Расположете се со една намирница од кујната

Ако имате проблем со расположението, се што ви треба е лимон. Земете чаша лимонада или пак каснете една кришка лимон.Влијае на расположението.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се […]