Tag: стресе

Повеќе

Посилен земјотрес ги разбуди скопјани – еве колкава беше јачината

Земјотрес со магнитуда од 4,2 степена според Рихтеровата скала е почувствуван изутрината во 04 часот и 08 минути во Скопје и околината.Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 13 километри источно од Скопје на длабочина од два километри. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој […]

Повеќе

Вечерва земјотрес почувствуван во Скопје

Уште еден земјотрес ја стресе Македонија во 21 часот  и 10 минути. Овојпат епицентарот беше во Косово и со јачина од 2,7 степени по Рихтер.Се надеваме дека тлото конечно ќе се смири. Повеќе на Готви.мк: Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините Чоколадно чудо: Брз […]

Повеќе

Силен земјотрес ја стресе Македонија

Силен земјотрес со јачина од пет степени според Рихтер, синоќа го потресе Валандово, а бил почувствуван и во Струмица, Гевгелија, Дојран, Богданци и Неготино.Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, на регистрира […]

Повеќе

Земјотрес утрово ја стресе Македонија

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрира земјотрес чии епицентар се наоѓа во соседна Албанија.Овој земјотрес се случи во 06 часот и 08 минути со Рихтерова локална магнитуда 4.0. Истиот […]