Tag: стоматолог

Tips & Tricks

За бели заби и за да не посетите стоматолог – Користете цимет често

Сите се грижиме за забите, сакаме да се здрави и бели и колку е можно поретко да посетуваме стоматолог.Ако водите грижа за забите, тогаш важно е да знаете дека циметот многу помага. Циметот има антибактериски својства и делува против воспаленија, помага за забите да се заштитат, да се здрави и […]

Tips & Tricks

Избелете ги забите со намирница од кујната – нема да имате ни каменец

Ако сакате да имате бели заби без да одите на стоматолог, се што ви треба е намирница од кујната. Плакнете ги забите со јаболков оцет, но не претерувајте. Тој го раствора каменецот и ги прави забите светли. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Како да ја отстраните бојата за коса која не ви […]

Tips & Tricks

За бели заби – никој нема да поверува дека не сте биле на стоматолог

Оцетот е една од најкористените намирници, има бројни лековити својства, и многу помага за различни состојби. Се смета и за најефикасното средство за избелување заби, ја остава устата без бактерии, и забите бели како бисери. Секогаш разредете јаболков оцет со вода, па исплакнете ја устата вака секое утро. Забите ќе […]

Препораки

Не сме знаеле за оваа намена на куркумата – Рецепт за природно избелување на забите

Куркумата е многу здрава и корисна, има многу хранливи состојки и навистина помага за многу состојби и болести. За почеток, куркумата има антибактериски својства, може да дезинфицирате рани и изгореници, одлична е во превенција на рак, потоа, го намалува ризикот од детска леукемија, штити од рак на црниот дроб…Помага и […]