Tag: стомак

Повеќе

Ослабете без вежбање и мака: Сок кој топи сало на стомакот

Стопете го салото на стомакот без напор и вежбање.   Се чисти и лупи се се става во соковник и се пие.   Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки […]

Препораки

За надуен стомак – Напиток којделува како апче

Направете си здрав напиток кој ќе ви помогне ако сте надуени. Ви требаат 100 грама свежи боровинки со 200 гр. кељ и 50 грама ананас. На се тоа додадете во блендер 100 милилитри нискомаслен јогурт. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со […]

Препораки

Ако мака мачите со бактерии во желудникот – Направете си лек во кујната

Бактерии во желудник, хемороиди и цревни заболувања се тешки состојби со кои треба да внимаваме што јадеме и пиеме. Ако имате некоја од опасните бактерии на стомакот или мака мачите со хемороиди и цревни заболувања и проблеми, има природен лек.Во стаклена тегла ставете си 40 суви смокви и прелијте ги […]

Препораки

Изедете само неколку навечер или наутро – Храна која помага да го стопите салото на стомакот

Бадемите спаѓаат меѓу намирниците кои помагаат за рамен стомак, имаат многу витамини, особено витамин Е и омега 3 масни киселини. Тие помагаат за слабеење особено во подрачјето на стомакот, па затоа можете да јадете неколку наутро и навечер. Избегнувајте ги солените.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: […]

Препораки

За болка, грчеви и надуеност во стомакот – Една намирница е лекот

Покрај тоа што се користи како зачин, ѓумбирот е и чај кој многу помага особено за големи и тешки болки. Како и да го користите, помага за мачнини, помага за лекување артритис и главоболка, за стомакот и сите проблеми со него, болка, грчеви и надуеност. Се користи и за менструални […]

Препораки

Намирници за подуен стомак – Делуваат како апче

Ова се намирници кои многу помагаат ако имате проблем со подуеност и грчеви во стомакот. Тука е ананасот кој е крал на овошјето и е одличен за стомакот со лековитите ензими. Тука е и краставицата, зелениот чај, како и лимон. Користете ги и решете се од маката. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: […]

Повеќе

Намирници кои зголемуваат киселина во желудникот

Постои храна која ги зголемува киселините во стомакот. Тука спаѓаат кафето, чоколадото, газираните пијалоци.Тука не спаѓа само минералната вода која ја намалува киселоста. Зголемуваат киселина и ментол, алкохол, особено црвено вино и домат.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што […]

Повеќе

Дали навистина се добива стомак од пиво – Колку калории има?

Пивото е омилен пијалок на многумина, особено на мажите, а ние ви откриваме колку калории има во него, особено поради постојаните полемики околу пивскиот стомак. Едно пиво колку и да звучи невеојатно има помалку калории од кафе со шеќер и млеко. Пивото има 43-45 калории во 100 милилитри. Поврзани вести […]

Повеќе

Смути за тенок струк – Топи сало на стомакот

Направете лесно и превкусно смути за тенок стомак и струк.   Се сече ситно овошјето и се става во блендер со вода. Се мати 45 секунди и се пие.   Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи […]

Препораки

Нема потреба од апчиња – Најевтината намирница се бори со надуениот стомак

Ако имате гасови и болки во стомакот спасот е во евтина намирница. Земете чаша вода и ставете малку сода. Ако случајно немате сода при  рака, пробајте со газиран сок, односно неколку голтки или минерална вода. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото […]