Tag: стерилизирање

Tips & Tricks

За вкусна зимница се важни и теглите – Постапка за стерилизирање

Ако сакате вашата зимница да биде вкусна и да трае, важни се и теглите и нивната стерилизација, а од сите начини најдобар е оној за стерилизирање во рерна. Наредете ги теглите на голем плех, на чиста крпа, ставете околу 2 см вода и загрејте на 125 степени.Откако водата ќе почне […]

Tips & Tricks

Стерилизирајте тегли за зимница во микро – Се е готово за буквално 5 минути

Септември мириса на ајвар, лутеница, малиџано, џем…Освен што се важни намирниците и подготовката, важни се и теглите. Стерилизирајте брзо и лесно тегли во микро. Околу 50 милилитри вода се ставаат во теглата која е претходно добро измиена и проверена да не е напукната некаде. Се загрева микрото на најсилно, па […]

Tips & Tricks

3 начини за стелиризирање тегли за зимница: Во микробранова сè е готово за 30 секунди

И најмалата нечистотија може да влијае на рокот на траење на зимницата. Ако сакате вашата зимница да потрае и да не се расипе, освен квалитетни состојки важна е и подготовката на теглите во кои ќе ја чувате. Прво што треба да направите е темелно да ги измиете со детергент и […]

Tips & Tricks

По советите на нашите баби: Вака подгответе ги теглите за највкусна зимница

Најдобрата зимница е онаа која долго ќе трае, а за тоа ви требаат и добри тегли, убаво затворени. Како правилно се стерилизираат? Уште нашите баби го користеле ова. Прв чекор е да земете тегла и добро да ја измиете, па да ја избришете со крпа. Темелно се перат и се […]