Tag: срце

Препораки

Доколку имате тахикардија – Стар природен лек може да го реши проблемот

Ако имате проблем со неправилна работа на срцето, силно срцебиење или некој друг сличен проблем, тогаш може да си ги намалите потешкотиите со овој рецепт. Ова е рецептот: Природнети рецепти не се замена за терапијата препорачана од доктор. Примајте ја редовно лекарската терапија, а доколку имате сериози здравствени проблеми задожително […]

Забава

Фото: Погледнете каква торта доби Драгана Мирковиќ за годишнина од брак

Фолк пејачката Драгана Мирковиќ и нејзиниот сопруг прославија 17 години брак, а по тој повод со своите фанови сподели неколку фотографии. Хит е нивната торта. Погледни повеќе видеа со кулинарски рецепти, совети и трикови Прочитај повеќе рецепти каде користиме Пекабеско производи Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнето лепче Макарони болоњезе Вистинска […]

Препораки

За здраво срце, коски и мозок – јадете го овој зеленчук

Содржи витамин Б, Ц, бета каротен, магнезиум, железо, калциум, калиум, протеини, билни масла. Се препорачува за концентрација, како моќен антидепресив, за ослободување од стресот и за здравје на телото.Блитвата се препорачува колку е можно почесто да ја имате во исхраната, а ги штити видот, коските односно помага за нивна цврстина […]

Tips & Tricks

„Порокот“ кој може да биде добар: Чоколадото е здраво за срцето

Љубителите на чоколадо сега конечно имаат причина да се радуваат. Нивниот порок може да биде здрав за срцето, покажале резултатите од итражување спроведено во Данска, кое е објавено во British Medical Journal: Heart, пишува Индепендент. Истражувањето покажало дека умерен внес на чоколадо го намалува ризикот од фибрилации на срцевите преткомори, […]

Tips & Tricks

ОВА МОРАТЕ ДА ГО ПРОБАТЕ: Лек за срце по рецепт стар 800 години!

Творецот на познатиот рецепт е монахињата Хилдегард вон Бинген, која живеела пред 800 години. Подоцна нејзиниот рецепт станал познат и го практикувале многу луѓе. Рецептот го пренела познатата треварка Марија Требем, авторка на книгата Здравје од божјата аптека. Ова е рецептот за здраво срце! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка […]

Препораки

За здраво срце, забавување на стареењето и слабеење: Измешајте ги овие две состојки, прават чуда

Направете супер мешавина која му помага на цело тело. Измешајте неколку лажици мед и цимет и јадете го ова наутро.Со помош на оваа смеса ќе се спасите од инфекции и бактерии, ќе ви помогне да симнете килограми и ќе ви помогне срцето нормално да работи. Може да го земате и […]

Препораки

Спас за срцето и стресот: Древен рецепт за здрави и мирни денови

Ако сакате да бидете опуштени, без стрес и нервоза, и воедно да сте здрави како дрен, се што ви треба е овој дрвен напиток полн витамини и здравје.   Повеќе на Готви.мк: Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење Едноставен трик со […]

Главни јадења, Деликатеси, Препораки, Ресторани

Бидете оригинални – Вкусен подарок за Денот на вљубените

Повторно е тоа време од годината кога ги прославуваме Свети Трифун и Свети Валентин. За Денот на вљубените изненадете го вашиот партнер/ка со вашата омилена пица во форма на срце и уживајте заедно во добриот вкус. Денес (14.02) можете да купите парче пица, голема или фамилијарна пица по ваш вкус во […]

Tips & Tricks

Намирница која го продолжува животот: Лутите пиперки го чуваат срцето и мозокот

Истражување спроведено во САД на Универзитетот Вермонт ја поврзува редовната конзумација лути пиперки со поголеми шанси за долг живот. Забележаното е намалување на ризикот за смрт во најголема мера се однесува на редуцирање на зачестеноста на срцевите заболувања и мозочните удари, покажуваат резултатите од анализата на податоци за околу 16.000 […]

Препораки

Научниците шокираат со откритието: Овие намирници го штителе срцето

Научниците од Универзитетот Берген во Норвешка заклучија дека природните маснотии во храната, со ограничена количина на јаглехидрати, не предизвикуваат пораст на штетниот холестерол.40 мажи биле дел од истражувањето. Тие биле со прекумерна телесна тежина, и држеле диети. Едните јаделе павлака, другите кокосово масло. До крајот на истражувањето и двете групи […]