Tag: срце

Препораки

Не чува од срцев удар и болести на срцето

Какаото е здрава и вкусна намирница, која се препорачува често да ја имаме на менито и да ја користиме место кафето. Помага за кардиоваскуларни проблеми, за кожни проблеми, а и за намалување притисок, штити од срцев удар. Пијте си шолја на ден. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за […]

Препораки

Спречуваат срцев удар – Намирница која често треба да ја јадеме

Бадемите се здрава намирница која често треба да ви е на менито. Бадемите имаат 22 грама јаглени хидрати и 12 грама диетални влакна, што е 49 отсто од потребните на ден. Имаат манган, магнезиум, фосфор, витамини Е и рибофлавин. Помагаат за здравје на срцето и спречуваат срцев удар. Го контролираат […]

Препораки

Малкумина знаат – Лимонот е најкорисен за срцето

Лимонот има многу витамин Ц, помага за многу проблеми, а малкумина знаат колку е корисен за срцето. Со витаминот Ц се спротивставува на слободните радикали во телото, а спречува и срцев и мозочен удар.Го елиминира и холестеролот.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, едноставно: […]

Препораки

Спречува срцев удар – Чај кој го чува здравјето

Екстракт од лист од маслиново дрво е многу корисно нешто кое помага за многу проблеми и болести. Помага за кардиоваскуларни заболувања, за превенција од срцев удар, за повеќе енергија, за намалување притисок, дијабет и Алцхајмер. Се користи за кандида, менингит, херпес и хепатит, за маларија и туберкулоза и за инфекции […]

Препораки

Подобро од апче: Најстар лек за астма, воспаленија, артририс и срцето

Ви претставуваме лек кој многу помага за целото тело, за воспаленија, астма, настинки, артритис и несоница. Помага и за срцето. Ви требаат 500 милилитри млеко, 2 лажички кафеав шеќер, 10 чешни лук и 250 милилитри вода. Се става млекото со вода и лук да врие на оган, па се процедува […]

Препораки

Намирници кои го чуваат срцето – спречуваат удар

Овие намирници се добри за срцето, јадете ги често. Магдонос – помага за да се зајкне срцето, богат е со витамин Ц и намалува ризик од срцеви заболувања. Ореви – го регулираат односот на добар и лош холестерол. Бадеми – добар е за срцето, богат со витамин Е и здрави […]

Препораки

Пијте вода со куркума – ги решава најголемите проблеми со стомакот и срцето

Куркумата е вкусен зачин, помага за многу проблеми и тегоби и лекува.Главната состојка за тоа е куркуминот во куркумата. Куркумата помага за проблеми со стомакот, добра работа на цревата, лесно празнење и имунитет. Земете мало лажиче куркума и растопете го во шолја топла вода. Се пие пред или по појадок. […]

Препораки

Оваа храна го продолжува животот – спречува и болести на срцето

Рибата е многу здрава и се препорачува да се јаде често. Според најновите истражувања на Харвард, рибата и нејзиното често консумирање го продолжуваат животниот век на човекот. Старите лица со повисоко ниво омега 3 живеат подолго, покажало истражувањето, а познато е дека рибите изобилуваат со него. Се намалува и ризикот […]

Препораки

Маслиновото масло има една намена која спасува живот – еве зошто треба да го користите

Маслиновото масло освен што е многу здраво и корисно и се препорачува да се користи наместо обичното масло во сите ручеци, оброци и салати, помага за еден голем проблем кој може да ни спаси и живот. Имено, истражувањата покажале дека маслиновото масло го спречува создавањето холестерол во телото. Се оксидира […]

Препораки

Лек стар со години за срце – го препишуваат и доктори, успешно помага

Овој рецепт е стар со години и години, успешно помага за проблеми со срце, па докторите и понатаму го препорачуваат. Успешно помага за срцеви болести и превенира срцев удар: Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Недостатокот на фолна киселина создава проблеми Ако се потите прекумерно сменете нешто во храната 10 „убијци“ на […]