Tag: срцев удар

Препораки

Спречува срцев удар и тешки болести – Моќен лек со лук

Направете си моќен лек со лук дома, кој одамна е познат по лековитите својства за цело тело. Ставете 50 чешни лук и истолчете ги, па ставете една лажица во стаклена тегла и додајте 1 шолја зовриена, но потполно оладена вода. Затворете ја теглата и ставете крпа, оставете ја на топло […]

Препораки

Чаша црвено вино е превенција за многу болести

Црвеното вино е здраво и штити од многу болести. Секако важно е да се напомене дека станува збор за една чаша! Црвеното вино е одличен лек за настинка, срцеви болести и тегоби, како и проблемите со либидото. Истражувања на Харвардскиот универзитет покажале дека виното помага и за висок притисок, а […]

Повеќе

Луѓето со оваа крвна група се посклони кон срцев удар

Луѓето кои ја имаат оваа крвна група се најмногу склони кон тоа да доживеат срцев удар. Истражувањата направени на 1,3 милиони луѓе, покажуваат дека луѓето со крвна група А, Б или АБ се 9% повеќе склони кон срцев удар отколку оние со крвна група 0. Тие имаат поголемо ниво протеини […]

Препораки

Шолја какао нека ви стане навика – телото ќе ви биде благодарно

Какаото е супер намирница која освен што е вкусна, исто така позитивно делува врз здравјето на човекот. Има 300 хемиски соединенија во себе, делува на работата на мозокот и не чува одслободните радикали.Какаото го намалува стресот и депресијата, го регулира нивото на шеќер, нивото на холестерол, и ја подобрува работата […]