Tag: среќа

Препораки

Го создава хормонот на среќата – Јадете го ова овошје во зима

Калинката е овошје кое често треба да се јаде, особено во зима. Калинката има многу витамини и помага за здравјето на срцето и крвотокот на телото. Го јакне и имунитетот и помага да бидеме расположени. Го создава хормонот на среќата. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, […]

Десерти

Вкусни колачиња за празникот Василица – Се верува дека носат среќа

Некои семејства на Василица месат пита со паричка или лепче со паричка, а некои според своите обичаи подготвуваат вкусни колачиња со мед за кои се верува дека носат среќа. Ова е рецептот за вкусните „Василици”: Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брзи мафини: Неодолива комбинација од јаболко и чоколадо Домашно тоблероне со кока кола […]

Видео, Деликатеси

Видео рецепт: Погача за Бадник – паричката е симбол на среќа

Православните Христијани за Бадник практикуваат да бидат дома со семејствата, на богата трпеза со посни јадења, и секако со леб или погача со паричка, за која се смета дека ќе му донесе година полна среќа на оној на кој ќе му се падне. Ако веќе не направивте или не купивте […]

Повеќе

Денеска ставете лук во џебот – еве зошто

Денеска е трет ден од најголемите празници во Македонската православна црвква, Света Тројца или Духови, кој се празнува 50 дена по Велигден и 10 дена по Спасовден.Празнувањето се продолжува цела недела. На овој ден подот во храмовите се покрива со трева, покрај ѕидовите се потпираат гранки од липа, а иконите […]

Повеќе

На Спасовден денот почнете го со ова овошје за да имате среќа

Македонската православна црква и нејзините верници во четврток го одбележуваат Спасовден. Спасовден е еден од десетте празници посветени на Господ Исус Христос кој се одбележува 40 дена по Велигден, а десет дена пред Света Тројца (Духовден) и секогаш е во четврток.Оние кои го слават Спасовден колат јагне, а според народните верувања се […]

Видео, Десерти

ВИДЕО: Децата ќе скокаат од среќа – направете „Елза” палачинка

Цртаните филмови им се омилени на децата, па затоа ви нудиме можност да бидете најкул мајка или татко и да направите Фрозен палачинка со ликот на Елза.Погледнете ја подготовката во следното видео:   Повеќе на Готви.мк: Ремек дело во кујната: Леб од банана ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се […]

Видео, Забава

Му рекла на сопругот да ја отвори рерната – го нашол она што го чекал 17 години

По цели 17 години борба со неплодност, Дана и Аркел изгубиле надеж дека некогаш ќе станат родители. Парот претрпел четири абортуси и едно мртвороденче, но продолжиле да се молат и секогаш верувале во чудо.Во видеото подолу можете да погледнете како изгледал моментот кога Аркел дознал дека ќе стане татко! Среќата […]

Tips & Tricks

ЗА СРЕЌА И МИР ВО КУЌАТА: Еве што ќе се случи ако ви е неуредна кујната

Кујната е местото кое куќата ја прави дом. За да бидете среќни и да имате мир во куќата, прочитајте ги овие древни Фенг Шуи техника за оваа просторија од домот.Најдобро место за кујна е западниот дел од домот. Никако не треба да е во центар. Мора да биде чиста. Кујната […]

Повеќе

НОСИ ПАРИ И ЗДРАВЈЕ: Куќата која ја има оваа билка има и среќа

Босилекот е билка позната по своите лековити дејства и поради тоа можеби е идеално време да почнете да ја одгледувате во вашиот дом.Помага за депресија, дигестивниот систем, дијабетес, како и тешки болести. Штити од вируси и инфекции. Исто така е моќен афродизијак. Според старите верувања куќата во која се одгледува […]

Tips & Tricks

Оваа намирница е клучот за среќен живот

Секојдневното конзумирање масно сирење би можело да биде клуч за среќен живот, покажало најновото научно истражување. Научниците од Универзитетот во Копенхаген утврдиле дека конзумирањето сирење е добро за здраво срце. Во студијата долга 12 недели, во која учествувале 139 лица, третина од испитаниците секој ден конзумирале по 80 грама стандардно, […]