Tag: средство

Tips & Tricks

Еве како да направите средство за чистење со кора од портокал

Искусните домаќинки не купуваат средства за чистење, туку ги прават сами од лесно достапни намирници. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете […]

Tips & Tricks

Направете сами средство за чистење на рерната

Направете сами средство за чистење на рерната. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз […]

Tips & Tricks, Видео

Еве како да направите смеса од 2 состојки и да ги исчистете тенџерињата – ќе блескаат како нови!

Еве како да направите смеса од 2 состојки и да ги исчистете тенџерињата – ќе блескаат како нови! Едноставен трик со кој ќе ги исчистите тенџерињата. Брзо и ефикасно. Деталите погледнете ги во ВИДЕОТО во прилог:

Tips & Tricks, Видео

Рецепт за совршено средство за чистење на рерната

За оние кои не сакаат да ја чистат рерната, ова е совршен трик, а потребни ви се само три состојки: вода, сода бикарбона и малку оцет.Во керамички сад ставете половина шолја сода бикарбона, а потоа во неа додајте малку вода и 2-3 лажици оцет.Со дел од смесата натопете ја рерната, […]

Повеќе

Освежувач на воздух кој го дезинфицира просторот

Направете сами освежувач на простор кој освен што освежува, врши и дезинфекција. Потребни ви се шолја вода, 2 лажици медицински алкојол и 15-20 капки есенцијално масло со антибактериско својство. Во шишенце со распрскувач измешајте ги сите состојки. Добро протресете и вашиот освежувач е спремен. Не заборавајте дека освежувачите само помагаат, […]

Tips & Tricks

Направете сами: Средство за дезинфекција за раце од 3 состојки

Рецепт за ефикасно средство за дезинфекција. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Tips & Tricks

Ви требаат само 2 состојки – Направете 500 милилитри домашно средство за чистење

Направете си домашно средство за чистење од само две состојки во домот и тоа лесно достапните лимон и оцет. Исцедете еден лимон, ставете го во стаклена тегла со капак, потоа ставете внатре и алкохолен или јаболков оцет по избор, па оставете вака да стои три дена пред користење. Се процедува […]

Tips & Tricks

Најдобро средство за дезинфекција – Помага најевтината намирница

Содата е корисна и здрава намирница која е евтина и лесно достапна. Ова е една од нејзините намени. Ставете неколку лажици сода во сад и ставете вода да се разреди. Тамј ставете си ги чешлите, четките за шминка, па извадете и исплакнете следниот ден. Вака ќе бидат дезинфицирани. Повеќе поврзани […]

Повеќе

Без нечистотија, бигор и мувла – Лесен начин да ја светнете машината

Има лесен начин да ја исчистите машината од нечистотии, каменец и мувла, кои ја расипуваат и прават проблеми при перењето.Ви требаат средство за чистење, сунѓер, ракавици и 25 грама лимонтус. Прво исчистете ја внатрешноста кај гумата на вратата со салфета, за да се упие влагата. Потоа ставете било какво течно […]

Tips & Tricks

Рерната ќе блесне без рибање – Средствокое вади и тврдокорни дамки од пред години

Рерната е голем проблем за сите домаќинки, зошто замастената површина и тврдокорните дамки тешко се чистат со многу мака и рибање. Сепак, постои и полесен начин да блесне рерната, без триење, рибање и голем труд, а ви треба само сода бикарбона. Емили Мекклемент од САД на својата страница „ Live Renewed” […]