Tag: Србија

Tips & Tricks

ФОТО: Дарко со 44 лименки пиво ја згреа цела куќа и заштеди!

Дарко Миличевиќ (39) од Србија од лименки пиво прави соларен панел кој температура на воздухот од минус пет ја загрева до плус 52 степени.Загреана плоча е мала, бидејќи тоа е експеримент, и немаат доволно сила целосно да ја стопли собата, но Миличевиќ тврди дека таа работи. Изградив рамки на иверица […]

Повеќе

Нов закон во Србија: Ако имате два промили алкохол во крвта останувате без автомобилот

Србија прави измени и дополнувања во Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата кој би требал да биде усвоен на 1 јануари. Нацрт законот предвидува значајни промени и дополнување на овој закон, а една од оние кои највеќе ја изненадија јавноста е што возачите фатени со два или повеќе промили алкохол […]

Повеќе

ВИДЕО: Страшно невреме го зафати Белград – Еве како изгледало

Невреме денеска го зафати Белград. Во моментов (18 часот) состојбата во главниот град се нормализира, вклучително и сообраќајот кој кај мостот Газела беше блокиран до пред околу 1 час. Телеграф.рс објавува видео во кое е прикажано како изгледало невремето: За утре се најавуваат врнежи на дожд и во нашата земја, […]

Забава

Србија повика да се помогне: „Скопје е поплавено, биди солидарен“

„Скопје е поплавено, биди солидарен“- овој натпис осамна на билборите во српската општина Шабац. Пристигнува помош од сите страни за Македонија.Инаку, невремето се случи пред точно една недела, а сите граѓани и војниците се секојдневно на терен. Повеќе вести на Готви.мк БРАВО: Продиџи ќе донираат за настраданите во поплавите Фондацијата […]

Повеќе

ФОТО: Како Skyrunning Србија го претставија невремето во Скопје

На социјалните медиуми се појавија огромен број фотографии и видеа на кои се гледа катастрофалното невреме кое го зафати Скопје минатиот викенд. Еве ја фотографијата која беше објавена на Facebook страната на Skyrunning Србија на која тие изразуваат надеж дека брзо ситуацијата во нашиот главен град ќе се нормализира: Повеќе […]

Салати

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Направете една необична салата која со задоволство ќе ја приготвите за вас и најблиските. Подготовката е многу лесна: сè се меша и се декорира со магдонос 🙂 На здравје! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми […]