Tag: спас

Tips & Tricks

Ќе исчезне непријатниот мирис – Ставете ја оваа смеса во лавабото

Ако и вие имате проблем со непријатниот мирис кој се шири од садоперот, ова е решението. Земете две лажици сода бикарбона, заедно со една лажица сол и измешајте ги во сад. Ставете го ова на одводот од вашиот мијалник во кујна. Ставете 250 милилитри загреан оцет и чекајте да се […]

Повеќе

Евтина намирница е спасот – Вака ќе нема влага и мувла дома

Влагата дома е голем проблем, но има природно решение за неа.Ви треба само алкохолен оцет. Ставете гово шише со прскалка и испрскајте ги критичните површини, па оставете ја смесата да си го направи своето. Може да му ставите и неколку капки етерично масло за да не ви мириса домот на […]

Повеќе

Спасете се од инсектите во дворот – Веќе нема да ве јадат комарци и да се нервирате

Постои лесен начин за спас од инсектите. Во пластично шише ставете два децилитри јаболков оцет и 200 грама шеќер со два децилитри вода. Исечете и кора од банана и додајте. Се протресува и се става шишето отворено во дворот или на тераса и така инсектите ќе бегаат. Повеќе трикови на […]

Tips & Tricks

Постои начин да се спаси пресоленото јадење – Има една ‘цака’

Ако го пресоливте јадењето има лесен и брз начин да се спаси. Имено, ставете парче компир и тоа ќе ја впие цела сол. Ова е совршено за пресолени супи и чорби. Прочитај повеќе на Gotvi.mk:Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балконВИДЕО: Рецепт за органска маска […]

Tips & Tricks

Има спас за здодевните комарци – Ставете една намирница во сите соби дома

За време на летото ништо не е поздодевно од комарците, чешањето и отоците кои ги оставаат. Лимонот има силен мирис и ги брка комарците. Во дневната, на тераса или во двор, или во спалната, земете лимон исечете го на 4 дела и ставете го во чинија со малку сол. Нема […]

Tips & Tricks

Спасете се од комарците ова лето – Направете смеса од две состојки

Ако сакате да се спасите од здодевните комарци, ова е рецептот за паста со која треба да се мачкате на кожата. И требаат шампон по избор, по можност некој поблаг, на пример детски и оцет, а може да ставите и неколку капки етерично масло. Се меша се со еднаков размер […]

Tips & Tricks

Вака спасете ги јадењето ако е многу луто – Никако не го разредувајте со вода

Ако го зачинивте премногу јадењето, има начин да се спаси. Ако е премногу луто, само ставете му малку млеко или павлака.Ако не се поправи вкусот, во зависност од јадењето, додадете доматно пире за да разблажи. Никако не разредувајте со вода.   Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој […]

Tips & Tricks

Трик со кој ќе го спасите јадењето ако е премасно

Постои начин да го спасите јадењето ако ставивте многу масло. Ако правите супа, сос или некој прелив, исклучете ја рерната и оставете го јадењето неколку минути. Маснотијата ќе излезе горе. Ставете коцки лед но близу шерпата. Ќе ви помогне да се стврдне маснотијата и ќе се извади лесно со лажица. […]

Повеќе

Спречете го опаѓањето на косата во есен – најважна е исхраната, правете го ова

За есенското паѓање на косата постојат начини со кои може да се успори или запре, а освен животот без стрес, рекреацијата, здравиот живот и спорт, важна е и исхраната. Јасно е дека и косата се храни. Додајте и го потребното, витамини, протеини и минерали. Јадете риба, млеко, млечни производи и […]

Tips & Tricks

Влагата на ѕидовите може да биде многу опасна – има евтин трик за спас

Влажните ѕидови дома можат да бидат голем проблем, влагата е многу опасна, но овој проблем треба да се реши на самиот старт. Прва помош за влажните ѕидови на кои потоа се создава мувла е да ги покриете местата со алуминиумска фолија, за влагата да не се шири веќе по станот. […]