Tag: спанаќ

Tips & Tricks, Повеќе

Со пет вкусни намирници до здраво срце

Болестите на кардиоваскуларниот систем не се ретка појава, а за превенција во голема мера влијае здравата исхрана. Постојат пет вида на намирници кои ќе ви помогнат во тоа. Овес Овес како појадок е здрав начин да го започнете денот. Оваа хранлива материја ја препорачуваат нутриционистите бидејќи е богата со хранливи […]

Главни јадења, Предјадења

Пикантен омлет со спанаќ

  За појадок ви предлагаме да приготвите многу вкусен пикантен омлет со спанаќ. Еве како: На здравје! Прочитај поврзани рецепти: ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин ВИДЕО: Нема повеќе печење или пржење јајца, туку… ВИДЕО: Готварски трик – како […]

Предјадења, Салати

Салата со белки и спанаќ

Свежа салата со доволно протеин од белката од јајце. Може да биде и одлична вечера, вели Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club 🙂 Повеќе рецепти на Елена прочитајте тука На здравје! *За подетални информации, совети или консултации со Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club, […]

Главни јадења

Ориентални шпагети

Превкусна комбинација за сите кои не можат без тестенини. Еве како да ги приготвите овие ориентални шпагети: Повеќе рецепти со тестенини тука ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини На здравје!

Главни јадења, Предјадења

К’тмер со спанаќ и урда

К’тмерот (пита) е многу вкусен македонски деликатес кој по избор можете да го направите со спанаќ, зелка или праз… Уште еден превкусен специјалитет на Јелица! Еве го нејзиниот рецепт: Кликни тука за рецепт за К’тмер со праз Кликни тука за линк до рецепти за буденици Готви со љубов и уживај во […]

Предјадења, Салати

Спанаќ со моцарела – ужинка која ве држи сити до ручек

Што мислите за ужинките? Ужинките се мостови меѓу оброците. Нема да бидеме прегладнети до ручек и ќе имаме добро расположение. Еве го денешниот предлог на Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club за едноставна ужинка за на работа што секој без изговори може да ја подготви 🙂 […]

Предјадења

Куглоф проја со спанаќ и семиња

Калапот за куглоф е вистинско чудо, а во комбинација со одличните кулинарски способности на Јадранка Велковска овој рецепт станува вистинска уметност за душа и за очи. Еве како да го подготвите оваа куглоф проја: Рецепт за брза проја тука Рецепт за Проја со сирење и праз тука На здравје!

Главни јадења

Печен спанаќ со јајца

Јадење кое служи како вистинска детоксикација на организмот, а во комбинација со јајцата е одличен извор на железо. Еве како да го подготвите омиленото јадење на Попај 🙂 Сè е вкусно кога готвите со љубов 🙂

Предјадења

Пита со спанаќ

Оваа е пита е лесна за подготовка, но е вкусна исто како сукана пита. Уживајте во вкусот на домашна пита по рецепт на Зорица.   Оставете го квасецот да стаса со малку шеќер и брашно. Потоа во него се додаваат маслото, млекото или водата, јајцата и брашното за да се […]