Tag: соја

Главни јадења

Пилешко во сос од домати и соја

Вкусно пилешко месо во соја сос. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете […]

Видео, Главни јадења, Посно и веге

Макарон со соја – посно

Лесно и вкусно јадење, кое можете да го подготвувате и во посните денови. Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Главни јадења

Мисиркини шницли во соја сос

За следниот руечк подгответе вкусни мисиркини шницли во соја сос. Добар апетит! Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости […]

Главни јадења

Пилешко месо во соја сос – повкусно не сте пробале

Повкусно пилешко месо не сте пробале! Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг Направете […]

Препораки

Направете фластери од соја и ставете ги на кожата – нема да верувате за што се помагаат

Сојата е здрава намирница која има голема примена. Се користи како лек за многу тегоби и болести. Се препорачува при висока температура, при воспаленија, а таа е и мелем за болки и болни места.Ако си направите фластер од неа е најделотворен. Се потопуваат во пет шолји вода шолја сирова соја […]

Главни јадења, Посно и веге

Вегетаријански соја ќофтиња

Ќофтињата се толку вкусни, што ќе се воодушеваат и најголемите љубители на месо. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири […]

Главни јадења, Посно и веге

Еднакво вкусен: Веге гулаш

Еднакво вкусен вегетаријански гулаш – еве како да го направите! Добар апетит! Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко […]

Препораки

Супер храна или опасност: Важно за сите кои јадат соја

Денес сојата е многу популарна, но за неа постои вечната дебата дали е супер храна или опасност.Замената за месо, многу поевтина од него, има многу влакна и состојки во себе, кои му недостасуваат на човекот. Сојата има многу протеини , седум аминокиселини, а потполно се еднакви како тие од животинско […]

Главни јадења

Леб од соја

Лебот со додаток соино брашно е исклучително вкусен…   Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна […]

Tips & Tricks

Докторите не ве предупредуваат на ова – ова масло е поопасно и од отров

Докторите не сакаат да ве предупредат, но ова масло е поопасно и од отров. Иако многумина сметаат дека е здраво и го користат, маслото од соја прави многу здравствени проблеми и потешкотии.Ова масло потекнува од соја, но многумина не споменуваат дека таа е отровна во природата. За неа треба огромен […]