Tag: сочно

Главни јадења

Сочно свинско во вкусен сос

Сочно свинско месо во сос. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте

Tips & Tricks

Како да испржите месо, а да биде сочно

Сигурно и вас ви се случило од убаво избрано парче месо, после пржењето да добиете тврд и сув производ? Секако не сакате тоа да ви се повтори, па затоа постапете на следниот начин:Пред пржење месото премачкајте го со масло. Посолете го дури откако ќе биде готово, бидејќи во текот на […]

Главни јадења

Направете сочна кајгана – тајната состојка ја имате во фрижидер

Можеби не сте знаеле, но доволна е една состојка, која секогаш ја имаме во фрижидер, за кајганата да биде совршено сочна и кремаста. А тоа е киселата павлака.На секое јајце оди по една лажица кисела павлака. Јајцата прво се мешаат со зачини, а потоа се додава павлака. Во тава растопете […]

Meat, Tips & Tricks

Секогаш правете го ова со месото за скара – Ќе биде сочно и нема да лепи

Сите сакаме совршено месо на скара, со семејството, друштво и пријатели, а има еден трик за секогаш скарата да ви успее. Имено, извадете го месото од алдилник час претходно за да прими собна температура, да биде сочно и да не се лепи. Пробајте во следна прилика и ќе биде супер […]

Tips & Tricks

Месото ќе биде сочно, крцкаво и вкусно – Правила за печење

За сите љубители на месо, ова е супер трик како да биде вашето месо меко, вкусно и сочно. Освен квалитетно месо, важно е и рерната да е добро загреана ако печете во рерна. Ако спремате свинско доволно е еден час на 200 степени. ПИле околу два килограми се пече на […]

Десерти

Сочно и вкусно: Експрес колач со јаболка и чоколадо

Брзо, лесно, неодоливо… Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја прослава […]

Meat

Сос за месо – Станува 100 пати повкусно

Направете совршен сос за скара или пржено месо, дури и ако не правите често и ако не сте упатени во вакви рецепти, вака месото ќе ви биде како на професионалец. Навистина брзо и лесно. Се меша се во сад. Се става на месо во тава и се крчка околу еден […]

Главни јадења

Еве како се подготвува сочно јунешко месо

Подгответе вкусно и сочно јунешко месо… Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Сакате совршено пржени јајца? ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата? ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот? ВИДЕО: Ова се […]

Meat, Tips & Tricks

Премачкајте го пилешкото со ова пред пржење – Ќе биде сочно, меко и со арома

Пилешкото месо е вкусно и се прави во различни комбинации, а има трик како да биде сочно и вкусно. Се премачкува со лимонов сок пред да се пржи. Верувајте ќе биде сочно и меко. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт […]

Meat

Класична маринада со која скарата е посебно сочна

Направете вкусна и класична маринада за скара со која месото ќе биде сочно и со посебна арома.Ви треба малку време, а ова е совршен начин да уживате во викендите, одморот и слободното време со семејството или пријателите.   Се сече ситно лукот и се меша со сите други состојки. Се […]