Tag: сочни

Meat, Tips & Tricks

Додадете го ова во смесата за ќофтиња – Ќе бидат меки и сочни

За вашите домашни ќофтиња да бидат совршено меки и вкусни има мал трик. Имено, за да се меки, покрај сите останати потребни состојки, ставете и пиво. Нека отстои месото измешано со зачини и пиво, најубаво преку ноќ во ладилник. Ќе бидат меки и со арома. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со […]

Meat, Tips & Tricks

Важно правило за сочни и вкусни ќофтиња

Има важно правило за соодносот на месото кога правите ќофтиња. Имено, за да бидат совршени треба да се 60 проценти свинско месо и 40 посто телешко месо. За да се сочни ставете и сланина. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал […]

Meat, Tips & Tricks

Вака џигерите ќе бидат посочни и помеки – Има еден трик

Ако сакате џигери и ги јадете, тогаш ова е трик како да бидат меки и по сочни. На парчињата пред пржење ставете неколку капки вински оцет. Не се солат пред, туку по пржењето, и вака ќе имаат супер арома. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк:Рости од компирШеф салата Дресинг за […]

Tips & Tricks

Кога варите месо или риба додадете го ова – нема да се распаднат и ќе бидат сочни

Ако варите риба или месо, има супер трик да бидат повкусни и сочни, како и меки. Се што треба е да ставите и мала шолја млеко во водата и малку оцет или лимонов сок. Ќе биде сочно и меко месото и рибата и нема да се распаднат. Повеќе на Готви.мк: […]

Meat

Сочни свински шницли со кашкавал – семеен ручек за кој сите ќе седнат на маса

Направете вкусни шницли со сос, за вкусен семеен ручек. Добар апетит! Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во […]

Главни јадења

Макарони болоњезе

Ана вели дека често ги приготвува овие макарони бидејќи освен што се многу вкусни, се и сочни и имаат богат вкус. Добар апетит! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Неодоливи посни макарони Макарони салата Макарони во бел сос Макарони со сланина Канелони болоњезе