Tag: сончоглед

Салати

Намаз од сирење и сончоглед за доручек

Вкусен намаз кој се прави за миг… Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт […]

Препораки

Помагаат за тешки состојби – Зошто да јадеме сончоглед

Сончогледовото семе е вкусно и здраво а се препорачува поради многу здравствени придобивки на телото. Помага за да се превенира астма и да се намалат негативните последици од неа. Исто така, помага и за да се спречи мигрена. Најважната намена е дека го намалува ризикот од срцев и мозочен удар. […]

Салати

Здрава верзија: Посен мајонез кој не дебелее

Направете здрава верзија мајонез и уживајте во вкусот… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет […]

Салати

Рецепт за сончоглед салата

Ако ви здосадија салатите кои секојдневно ги подготвувате, пробајте ја оваа интересна салата со сончоглед. Послужете и уживајте! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со […]

Препораки

Лек за мигрена, помага по срцев удар, спречува болести – јадете го ова

Сончогледовото семе е вкусно и здраво а се препорачува поради многу здравствени придобивки на телото.Помага за да се превенира астма и да се намалат негативните последици од неа. Исто така, помага и за да се спречи мигрена. Најважната намена е дека го намалува ризикот од срцев и мозочен удар. Го […]

Видео, Главни јадења

ВКУСНА И ДЕКОРАТИВНА: Сончоглед погача која лесно се подготвува

Оваа погача е многу декоративна, а лесно се подготвува. Ви предлагаме да ја направите за неделниот ручек. Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица Михаиловиќ: Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт […]

Предјадења

КРЕМАСТО ПРЕДЈАДЕЊЕ: Зелена супа со сончоглед

Крем супа од брокули и карфиол варена во млеко ќе ве освои со својата едноставност.   Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со […]

Главни јадења

Препечен леб со сончоглед – готов за 5 минути!

Во желба да грицкаме нешто здраво за време на работните часови, дојдовме до рецепт за препечен леб со сончоглед. Важно е што е посен, здрав и лесно се подготвува! Уживајте! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Ирски тост со пржено сирење Слатка ужинка: Тост со блок чоколадо Ваков рецепт за сутлијаш немате […]

Видео, Главни јадења

Кралица меѓу погачите: Направете сончоглед погача

 Рецептот се подготвува за 40 минути, има одличен вкус и изглед. Направете сончоглед погача.   Повеќе на Готви.мк: Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер […]