Tag: сонце

Tips & Tricks

Домашна крема за изгореници од сонце – Болката исчезнува

Често се случува да се здобиеме со изгореници од сонце кога се сончаме, но има моќен домашен крем. Направете домашна крема од камилица. Ставете 50 грама мелена камилица со 3 децилитри зовриено млеко, па процедете.Посебно потопете 50 грама ленено семе во 2 децилитри млеко, па нека отстои 3 часа. Потоа […]

Tips & Tricks

Подобро од кисело млеко за изгореници: Мајка од Америка сподели ефикасен трик

Ако имате изгореници од сонце, а јогуртот и киселото млеко не ви помогнаа, има поефикасно решение за маката. Верувале или не, решението е пена за бричење со ментол. Се нанесува на местото на изгорениците и се остава на кожата. Ќе почувствувате како ја вади топлината од неа. По 30 минути […]

Tips & Tricks

Не ви треба млеко за сончање – Со една намирница ќе се вратите со супер тен од плажа

Наместо да давате пари за скапи препарати за сончање летово, се што ви треба е кокосово масло. Купете тегличка и носете си ја на плажа. Ќе ви помогне да фатите супер боја, а воедно е природно и навистина корисно за кожата. За добробитите одамна се зна, делува позитивно на кожата, […]

Tips & Tricks

Поефикасно од кисело млеко – Домашен крем за изгореници од сонце, болката ја снемува

Ако имате изгореници од сонце, има едноставни лекови од кујната. Сварете 50 гр. камилица со 3 децилитри млеко, па процедете.Сварете 50 гр. ленено семе со 2 дл. млеко и процедете. Измешајте ги смесите и нанесете.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво […]

Препораки

Сонце во чаша – смути полно витамини

Направете си смути со витамини, вкусно, здраво и за имунитет во зимата.   Се става се во блендер и се пие. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:Смути за старт на денотЗа диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок од јаболка Сок од домати – витамини и […]

Tips & Tricks

Изгоревте на сонце? – само ставете го ова во кадата и црвенилото и болката се минато

Изгорениците од сонце со кои може да се здобиеме на одмор се навистина опасни и многу болни, а за да ја смирите кожата, ви препорачуваме домашна купка која веднаш ќе ви помогне. Ви требаат малку сода бикарбона, морска сол, лимонов сок, зелен чај, лаванда, кокосово масло и етерично масло по […]

Tips & Tricks

Изгорениците од сонце се многу болни – наместо кисело млеко ставете го ова болката ќе ја снема

Летото е период кога сите уживаме на одмор, на плажа и сонце, но има и бројни непријатности кои можат да дојдат со него. Изгорениците од сонце поради невнимание се навистина болни и лоши, но има решение и тоа се крие дома, наместо во скапи препарати. Изрендајте краставица, па исцедете го […]

Препораки

Направете сами 100 посто природно масло за сончање – евтино и многу здраво за кожата, а ќе потемните многу

Направете си сами природно, ефикасно и корисно масло за сончање ова лето на плажа. Нешто без штетни состојки, кое лесно и брзо се прави, ја штити кожата и ја прави потемна. Ви требаат 6-7 зелени ореви, еден морков и малку маслиново масло. Се сечат оревите и излупениот морков се ренда, […]

Препораки

Од сонце до силно невреме: Како да се заштитиме од наглите промени, еве што да јадеме

Наглите промени на температурата особено деновиве навистина делуваат штетно на сите нас. Метеопатите знаат колку тегоби може да предизвика честата промена на времето, од сонце до дожд и силни невремиња и обратно. Сето тоа влијае на здравјето, а метеопати има на секој крај на светот. Времето носи вируси, мачнини, главоболки, […]

Tips & Tricks

Излечете ги изгорениците од сонцето за еден ден – запаметете го рецептот пред да тргнете на одмор

Се изложивте на сонце со недоволно заштитен фактор и ги заработивте првите изгореници?  Заштитата од сонцето е многу важна, но ако ви се случи да ја заборавите кремата за сончање и изгорите, може да имате многу проблеми и да ви се уништи забавата на годишниот одмор.Измешајте лажичка јаболков оцет, 4 […]