Tag: сол

Tips & Tricks

Спасете го пресоленото јадење – Има лесен трик

Ако пресоливте јадење има мал трик да се спаси. Ставете парче компир излупен и тој ќе ја впие целата сол во себе.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија со поховано пилешко Здраво, вкусно, едноставно: Стар рецепт за боранија Боранија со пилешко Рижото со грашок и боранија Ручек со боранија […]

Pastes, Tips & Tricks

Тестенините не се распаѓаат вака – Најважното правило

Кога варите тестенини многу е важно едно нешто. Имено, тоа е кога ќе се додаде солта. Ако сакате да се вкусни тестенините, да не се распаднат и да немаат горчлив вкус, ставете сол откако ќе зоврие водата.Така се вкусни и не се распаѓаат.   Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk: Вкусна боранија […]

Tips & Tricks

Лошиот мирис од истечено млеко ќе го снема за секунда

Често се случува од невнимание да истече млеко, кое потоа остава лош мирис. Ако ви истече млеко на шпоретот има лесен и брз трик како да се спасите од лошиот мирис на загорено. Се што треба е по шпоретот да ставите малку сол и мирисот на изгорено ќе го снема. […]

Препораки

Солта штети на телото – Важни правила за да немате проблеми со здравјето

Сите знаеме дека многу сол штети на телото, а еве и какви проблеми оздава.Дневно не треба да се внесуваат повеќе од пет грама сол или едно лажиче иако сите користиме повеќе. Ги задржува течностите во телото, дебелее, доведува до проблеми со притисок. Може да предизвика дури и инфаркт. Прави и […]

Препораки

Вратете ја белината на алиштата – Се ќе блесне

Ако сакате блескаво бели пешкири, кошули или завеси, како и било какво друго парче облека, се што ви треба е помош од кујната. Ставете ги алиштата во вода со доста сол, оставете да искиснат па исперете ги. Ќе се врати белината. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран […]

Tips & Tricks

Трик ако ви истече млеко на шпоретот – Домот нема да замириса лошо

Се случува некогаш од невнимание да ви истече млеко на шпоретот, но има лесен и брз трик како да се спасите од лошиот мирис на загорено кој долго трае. Се што треба е по шпоретот да ставите малку сол. Верувајте вака ќе се спасите од мирисот кој потоа долго трае. […]

Препораки

Ако јадете многу солено ви треба прочистување на телото – Домашен лек

Ако јадете многу сол погрижете се за телото и направете итна детоксикација. Во 300 грама зовриена вода ставете 5 грама ловоров лист и варете 5 минути. Се трга од оган и се става во сад или термос, па се цеди и се пие цел ден со прекини, никако одеднаш. Се […]

Tips & Tricks

Точни мерки за вода и сол – Вака подгответе највкусни тестенини

Постојат мерки според кои ќе сварите совршени тестенини. Мерките се – литар вода со 10 грама сол на 100 грама тестенини. За супер јадење. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз на мексикански начин Ориз со зеленчук и краби Пилешка мучкалица […]

Tips & Tricks

Исечете црн патлиџан и ставете му сол – Трик за највкусни јадења

Модрите патлиџани се вкусни и здрави, а постои и лесен начин да им ја тргнете горчината. Се сече црниот патлиџан, се остава да се исцеди со сол на него. Треба да стои околу половина час, па се мие солта и се суши на салфета патлиџанот. Повеќе на Готви.мк: Смеса со […]

Предјадења

Стапчиња-перечиња: Вкусен и брз појадок совршен со јогурт

Направете вкусни перек стапчиња во својот дом. Повеќе на Готви.мк:Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијатаТоп 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа Свежа салата со брокула