Tag: сол

Препораки

Се нарекува бело злато – Зошто треба да користиме хималајска сол

Хималјската сол е тип на сол кој треба да го изберете да ви биде на трпеза. Таа е најчиста и најлековита сол на светот, помага за многу проблеми и затоа се препорачува во исхраната, и не залудно го носи прекарот бело злато. Помага за регулирање на водата во телото, исфрлање […]

Повеќе

Место шеќер ставете сол во кафето – Супер трик кој делува

Ако сакате да пиете кафе без шеќер. Решението е да пиете кафе со сол.Да, добро прочитавте.Солта но само ронка, ја намалува горчината и го подобрува вкусот. Пробајте. Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 […]

Tips & Tricks

Солта во соларчињата нема да се згрутчува со еден трик

Солта во соларчето нема да се згрутчува со еден трик. Ставете неколку зрна ориз во него. Тие ќе ја апсорбираат влагата и нема да имате проблем со солта. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 […]

Tips & Tricks

Вака џогерот нема да мириса лошо – Намирница од кујната му го продолжува векот

Ако сакате да го продолжите рокот на џогерот и да нема непријатни мириси на него, има мал трик. Потребно е преку ноќта да го оставите да отстои во раствор од вода и сол. На овој начин ќе го продолжите векот. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете […]

Повеќе

Мерки за шеќер, сол и вода – Кога немате вага мора да го знаете ова

Ако немате вага во кујната, важно е да ги знаете овие мерки.  1 лажичка вода има пет грама 1 лажичка сол има 8 грама. 1 лажичка шеќер е 10 грама. Една лажичка шеќер во прав е 5 грама.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не […]

Tips & Tricks

Важно правило – Вака тестенините нема да се лепат и распаѓаат

Кога варите тестенини има многу трикови за подобар вкус, а еден од најважните е поврзан со солта. Ако сакате да се вкусни тестенините, да не се распаднат и да немаат горчлив вкус, ставете сол дури откако ќе зоврие водата, а не претходно додека е ладна. Ќе бидат вкусни, нема да […]

Tips & Tricks

Ја враќа белината – Намирница подобра од прашок за перење

Ако сакате блескаво бели пешкири, кошули или завеси, како и било какво друго парче облека, се што ви треба е помош од кујната. Ставете ги алиштата во вода со доста сол, оставете да искиснат п исперете ги. Ќе се врати белината. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема […]

Препораки

Исчистете го телото од сол – Напивка совршена по празниците

Ако и вие сте во категоријата луѓе кои јадат многу сол иако знаат дека е штетна, тогаш направете го ова за детоксикација на телото. Во 300 грама зовриена вода ставете 5 грама ловоров лист и варете 5 минути. Се трга од оган и се става во сад или термос, па […]

Tips & Tricks

Ќе исчезне непријатниот мирис – Ставете ја оваа смеса во лавабото

Ако и вие имате проблем со непријатниот мирис кој се шири од садоперот, ова е решението. Земете две лажици сода бикарбона, заедно со една лажица сол и измешајте ги во сад. Ставете го ова на одводот од вашиот мијалник во кујна. Ставете 250 милилитри загреан оцет и чекајте да се […]

Tips & Tricks

Тестенините ќе останат цели – Трик да не се распадне ниту една

Кога варите тестенини многу е важно кога ќе додадете сол, за да останат цели. Ако сакате да се вкусни тестенините, да не се распаднат и да немаат горчлив вкус, ставете сол дури откако ќе зоврие водата. Така сварете ги тестенините. Повеќе на Готви.мк: Чиа пудинг Брзо и освежително: Смути од […]