Tag: Солун

Повеќе

Градоначалникот на Солун: Кажете ни што ви е потребно за да помогнеме

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, се вклучи во акцијата за помош на настраданите во поплнвите кои минатата недела зафатија делови од Скопје. Тој изрази искрено сочувство за настраданите во невремето и понуди конкретна помош. „Бидете уверени дека општина Солун и покрај тешкото оптоварување во обезбедување на хуманитарна помош за неколку […]

Деликатеси, Предјадења

Бујурди – топено сирење

Овој грчки специјалитет Иле вели дека често го подготвува како предјадење или за време на викендот кога ке му се најават гости. Состојките се за подготовка на бујурди за 2 лица. Добар апетит! Поврзани Gotvi.mk рецепти: Рецепт за сирење во фурна тука Рецепт за топено сирење со сланина тука Повеќе […]