Tag: солено

Предјадења

Коктел солено пециво – Кифлички со многу зачини

Направете коктел солено пециво за појадок, вечера или пак мезе, па и ужина која е совршена да се однесе на работа или на училиште. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ […]

Предјадења

Вкусно тесто – Може да биде солено и слатко, а многу од една смеса

Направете вкусно тесто на кое никој нема да одолее. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта […]

Tips & Tricks

Бешамелот го спасува ручекот – Има корисна намена

Секое пресолено јадење може да се спаси со сос. Најкорисен е бешамел сосот зошто има многу млеко, а тоа неутрализира вкус. Млекото неутрализира сол. Повеќе поврзани вести на Готви.мк Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации Десерт готов за 20 минути Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме […]

Препораки

За пресолена супа, чорба или вариво – Трик со кој ќе се спасат

Ако ја пресоливте супата или пак чорба или вариво, има начин да се спасат. Решението е да ставите павлака, јогурт или јајца.Тие ќе ја впијат солта и ќе дадат киселкаст вкус. Уживајте! Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома […]

Meat, Tips & Tricks

Спасете го пресоленото месо со еден трик

Печеното месо ќе го спасите од многу сол со еден трик. Ако оттуривте сол, се што треба е да ја процедите течноста од плехот или тавата за печење, да ставите чаша вода, која ќе ја впие солта. Ако и понатаму ви е солено за ваш вкус, додајте повеќе вода.   […]

Tips & Tricks

Парче компир може да го спаси ручекот – Има мал трик

Пресолените јадења не се добри за здравјето, па ако претерате со сол, може да ги спасите со трик. Додека се вари вашето јадење, ставете во него компир. Додадете парче компир и оставете го околу 10 минути.Ќе го впие вишокот сол. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Диетално: Домашни брускети со домати и […]

Предјадења

Солено смути за Добро утро – Ќе ве држи сити, а не дебелее

Смути кое е поразлично од сите други. Солена варијанта:   Уживајте! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна […]

Tips & Tricks

Постои начин да се спаси пресоленото јадење – Има една ‘цака’

Ако го пресоливте јадењето има лесен и брз начин да се спаси. Имено, ставете парче компир и тоа ќе ја впие цела сол. Ова е совршено за пресолени супи и чорби. Прочитај повеќе на Gotvi.mk:Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балконВИДЕО: Рецепт за органска маска […]

Tips & Tricks

Ако пресоливте супа, чорба, вариво – Може да се спаси на еден начин

Ако пресоливте јадење, без разлика дали се работи за супа, чорба, вариво…има мал трик да се спаси. Ставете парче компир излупен и тој ќе ја впие целата сол во себе.Пробајте и гответе без мака, секоја грешка во кујна може да се исправи. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид […]

Предјадења

Најпопуларниот рецепт за солено смути – бомба со витамини од која се слабее

Еден од најпопуларните рецепти со зеленчук, вкусен и здрав. Направете смути со зеленчук за добро утро, ќе ве засити и ќе слабеете. Се ситни се во блендер и се пие наутро. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја […]