Tag: сок

Повеќе

Ослабете без вежбање и мака: Сок кој топи сало на стомакот

Стопете го салото на стомакот без напор и вежбање.   Се чисти и лупи се се става во соковник и се пие.   Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки […]

Повеќе

Одлична комбинација: Сок од ѓумбир и лимон

Одлична комбинација – здрава напивка… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Повеќе

Домашна оранжада

Едноставен рецепт за вкусна и здрава напивка… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Повеќе

Одлична комбинација за здрав почеток на денот: Сок кој ќе ве наполни со енергија

Подгответе вкусен сок од јаболка и моркови… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Препораки

Сок кој се бори со настинка, грип и вируси – Помага за анемија и здравје на цело тело

Направете сок полн витамини кој се бори со анемија, помага за подобар имунитет, заштита од болести и здравје на целото тело и во лето и во зима. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек […]

Препораки

Сок за имунитет, видот и кожата

Направете си сок од моркови за здравје, имунитет и за лошење. Ви требаат 400 грама моркови, зеленчукот се мие, се лупи и сече на коцки, па се става во соковник. Се пие еднаш на ден. Супер е и за видот и кожата. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за […]

Препораки

Само чаша сок од цвекло на ден – Tелото се забрзува и јакне

Сокот од цвекло е многу корисен и се препорачува да се консумира често. Свежо исцеден сок од цвекло ја зголемува издржливоста на човекот на 20 посто, а со тоа тој може да издржи повеќе физички напор. Има многу минерални соли кои ни ја чуваат енергијата. Ваков ефект не може да […]

Препораки

100 милилитри сок од ова овошје го чисти црниот дроб

Овошјето е здраво и корисно да се јаде, а особено грејпфрутот. Тој го чисти црниот дроб и му помага на телото.Има многу витамин Ц, а само 100 милилитри исцеден сок помагаат да се зајакне телото и исчисти црниот дроб.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, […]

Десерти

Витамински сок од моркови: Го буди целото тело

Освен што го чисти организмот, овој сок ќе ве наполни со енергија. Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет […]

Повеќе

Сок за прочистување на телото – Ја јакне крвта

Направете си напиток наутро за чистење на телото и јакнење на крвта. Ви требаат 1 килограм цвекло и 500 грама моркови, 1 лимон, 2-3 портокали, 2 зелени јаболка како и 200 грама мед природен. Се лупат цвеклото, јаболката и морковите и се сечат на мали делови, па се цедат. Се […]