Tag: сокови

Tips & Tricks

Газираните сокови се штетни за пиење, но корисни за во домот – вака решете си многу маки

Сите ги знаеме негативните страни на газираните сокови, полни се со шеќери, не се здрави, создаваат надуеност и болки, но имаат и корисна намена. Киселината која ја имаат служи за чистење, па така ако со газиран сок исчистите тоалет, тој ќе блеска. Може да исчистите штрафови, Вц школка, куќни апарати. […]

Препораки

Лекарите предупредуваат: Многуминаго пијат ова кога е топло, но ја влошуваат ситуацијата

Голема грешка за време на пеколните жештини е да се пие ладна вода или сокови полни со мраз, бидејќи тогаш на течноста ѐ е потребно повеќе време да се прошири низ телото и да го хидрира. Затоа, најидеално тогаш е да се пие вода изладена на собна температура. Водата секогаш […]

Препораки

Дебелеат и многу се штетни: Избегнувајте газирани сокови

Иако сите сакаме понекогаш да се освежиме со газиран сок и да го чуеме звукот на ладна лименка која се отвара, сепак газираното е штетно за нас и нашето здравје.Доколку пиете газирано тоа значи дека на телото му ги црпите основните состојки, бидејќи една чаша газирано има фосфорна киселина која […]

Повеќе

Ќе се плаќа данок од 30 денари за литар газиран сок

Дополнителниот данок ќе се плаќа од 1 јануари 2017 година, а се очекува да се соберат 90 милиони долари годишно. Тие средства ќе бидат наменети за државните училишта, градинки и други јавни институции. Филаделфија стана првиот голем американски град каде е воведен данок за засладени пијалаци. Градскиот Совет на Филаделфија […]

Tips & Tricks, Повеќе, Посно и веге

Портокал, праска, кајсија… Здравствени предности на природните oвошни сокови

Соковите од свежо овошје се од големо значење за вашето целокупно здравје. Иако дел од нутриционистите препорачуваат почесто да јадете овошје, отколку да пиете овошни сокови, тоа не значи дека природните сокови се помалку хранливи. Сок од јаболко Сокот од јаболко е богат со витамините А, Б и Ц, но […]