Tag: сода

Tips & Tricks

Без хемикалии: Како да го одзатнете одводот со прашок за печиво

Едноставен начин да го одзатнете лабавото. За овој трик не ви се потребни хемикалии, туку само три состојки кои сигурно ги имате во кујна. Прво испразнете ја водата од лабавото и низ решетката за одвод ставете кесичка прашок за печиво и сода бикарбона, како и лажица сол. Потоа преку тоа […]

Главни јадења

Ирски домашен леб со сода бикарбона

Направете домашен ирски леб за само 30 минути! Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото […]

Tips & Tricks, Видео

Измешајте сода бикарбона, оцет и вода: Со помош на ова средство шпоретот ќе биде како нов, и тоа без мака

За оние кои не сакаат да ја чистат рерната, ова е совршен трик, а потребни ви се само три состојки: вода, сода бикарбона и малку оцет.Во керамички сад ставете половина шолја сода бикарбона, а потоа во неа додајте малку вода и 2-3 лажици оцет. Со дел од смесата натопете ја […]

Tips & Tricks

Месото нема да биде тврдо и жилаво – Додадете една евтина намирница

Љубителите на месо сакаат сочно и вкусно месо, но често се случува тоа да е жилаво. Ако месото кое сте го купиле е малку тврдо или жилаво, се што ви треба е еден трик и тоа со евтина намирница – содата.Ставете во шерпата малку сода бикарбона, така брзо ќе се […]

Препораки

Зеленчукот нема да се распадне и ќе се свари побрзо – Има мал трик

Кога вариме зеленчук може да употребиме трик за да ја задржи бојата и да не се распадне при варењето, а воедно и побрзо да се свари. Имено, ни треба само сода бикарбона. Содата помага за зеленчукот при варењето да ја задржи бојата, а исто така и да ги елиминира силните […]

Tips & Tricks

Гравот ќе се свари поубаво и побрзо – Има мал трик

Гравчето, дали е како манџа или тавче, е неизоставен дел од македонската трпеза, сите го јадеме и го сакаме, има супер вкус и многу е здрав. Ако сакате убаво да се свари, а воедно и побрзо, има мал трик. Во шерпата треба да ставите прстофат сода бикарбона. Повеќе вести на […]

Tips & Tricks

Направете сами: Едноставна замена за квасец

Ви донесуваме рецепт за едноставна замена за квасец, а состојките сигурно ги имате во кујна. Измешајте еднаква количина сода бикарбона и сок од лимон, така што вкупната количина се поклопува со грамажата на квасец која е наведена во рецептот. За тестото да нарасне како што треба, не треба да го […]

Tips & Tricks

Сeкогаш ставајте едно лажиче кога варите зеленчук – Трик кој многу помага

Кога вариме зеленчук  потребен ни е мал трик за да ја задржи бојата и вкусот. Имено, потребно ни е е да ставиме едно мало лажиче сода бикарбона бидејќи таа помага за зеленчукот при варењето да ја задржи бојата, а исто така и да ги елиминира силните мириси од него. Се […]

Tips & Tricks

Сакате да замесите тесто, но сте заборавиле да купите квасец? Овој прав е одлична замена

Сакате да замесите тесто, но сте заборавиле да купите квасец или прашок за печиво? Не очајувајте, има одлична замена!За таа цел ќе ви послужи обична сода бикарбона. Сѐ што треба да направите е во смесата да додадете лажичка-две сода бикарбона, во зависност од количината на тестото. Дополнителен плус за користење […]

Повеќе

Исплакнете ги забите со ова еднаш месечно – Ќе нема каменец

Содата е тешко абразивно средство, па затоа не треба често да се користи, но може да се додаде сосема малку сода на пастата која сте ја ставиле на четка, па исперете ги забите на вообичаен начин. Ќе светат и нема да има каменец, но ова правете го еднаш месечно. Прочитај […]