Tag: совет

Tips & Tricks

Ќе исчезне непријатниот мирис – Ставете ја оваа смеса во лавабото

Ако и вие имате проблем со непријатниот мирис кој се шири од садоперот, ова е решението. Земете две лажици сода бикарбона, заедно со една лажица сол и измешајте ги во сад. Ставете го ова на одводот од вашиот мијалник во кујна. Ставете 250 милилитри загреан оцет и чекајте да се […]

Tips & Tricks

Не се мие како другите садови – Вака најубаво се чистат сукалата

Оклагијата и сукалата се неоподни за кифлички, пити и теста, а потребна е посебна грижа за нив. Не се перат во машина за садови или на висока температура. Доволно е да гиставите во вода да искиснат, а прво со сува крпа тргнете го брашното и остатоците, па потоа поминете ги […]

Tips & Tricks

Супер вест за сите кои спијат по ручекот – Вака му помага дремката на телото

Ако сакате да дремнете по ручекот, слободно продолжете со таа навика, бидејќи е здрава. Научниците велат дека дремката по ручекот дома е корисна, не прави одморени, попродуктивни и среќни.Ефектите се чувствуваат наредните 4 до 5 часа.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Прочитај повеќе кулинарски совети и трикови ТУКА Помоќен од вијагра […]

Pastes, Tips & Tricks

Ова е најважно кога варите макарони и шпагети – Вака нема да се лепат

Ова е супер совет за варењето тестенини. Една од најголемите грешки кои ги правиме е премалиот просто за варење.Имено, без разлика дали се работи за шпагети или макарони, варете ги во големо тенџере со повеќе вода за да имаат место да се сварат убаво. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

Ова е тајната за совршен домашен чипс – Постапка плус најважни „цаки”

Ова е тајната на совршен чипс дома. Исечете тенки кругови компир, а потоа бланширајте ги во врела вода 2-3 минути.Следниот чекор е темелно сушење на крпа на компирот. Ако сакате помалку калоричен чипс печете го во рерна, а можете во спротивно да го испржите на масло. Може да му додадете […]

Meat

Пилешко со павлака – сочно и вкусно месо + трик како никогаш да не загори

Супер идеја за брз и кремав ручек, кој супер оди со компир, пире или варен зеленчук. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со […]

Meat, Tips & Tricks

Секогаш правете го ова кога маринирате месо – вака нема да си наштетите

Ако маринирате храна, особено месо, секогаш чувајте го во фрижидер, а не на работна површина. Причина е тоа што на работната површина и собна температура се размножуваат многу бактерии. Вака ќе спречите да навлезат во маринираната храна. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Направете совршена декорација за на торта Омбре декорација на десерт […]

Meat

Пилешкото месо брзо се расипува – овие грешки сите ги правиме

Пилешкото е вид на месо со кое мора да се внимава многу, а особено со две важни нешта. Прво, пилешкото никогаш не се става на горната полица на ладилникот, и никогаш не го мијте пред употреба, осносно пред самото готвење. Имено, никогаш не се става горе бидејќи може често да […]

Tips & Tricks

Тајната за најубава пченка – само додадете го ова во водата

Сите сакаме да јадеме пченка, а сега откако ќе го откриете овој трик ќе ви биде уште поомилено нешто. Кога ќе ја зовривате водата, се додава во неа капка млеко или парче путер. Потоа се става пченката и се вари. Вака ќе биде мека и ќе прими посебна арома. Пробајте […]

Tips & Tricks

Вака морковите подолго ќе бидат свежи – нема веќе фрлање храна

Ако сакате морковот подолго време да остане свеж во ладилникот, се што треба е да направите мал трик. Потребно е да му го исечете зелениот дел, па потоа да го ставите во фрижидерот. Овој дел е оној кој апсорбира влага. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме […]