Tag: снег

Tips & Tricks

За кремаво пире без грутки: Додадете го ова заедно со млекото, секогаш успева

Пирето е навистина вкусно, а сите сакаме кремава структура, без грутки која е навистина лесна за јадење. Ако сакате да биде уште подобро пирето, ви откриваме мал трик во кујната. Земете една белка и со малку сол изматете снег од неа, па ставете ја во пирето кога ќе ги правите […]

Tips & Tricks

Шофершајбната ќе се одмрзне без мака за секунда – Има еден евтин трик

Падна снег, Македонија е во бело, а земјата ја зафати и леден бран. Најголемиот проблем овој период е секако замрзнатата шофершајбна, особено наутро кога сите брзаме за на работа, факултет или некоја друга обврска. Постои лесен и едноставен начин да ја одмрзнеме шофершајбната на автомобилот, без да мрзнеме ние. Прочитај повеќе […]

Tips & Tricks, Видео

Видео: Има евтин трик за да не ви се оштетат чевлите од снегот – Влезете во кујната

Снегот почна да вее, а во следните денови се најавуваат интензивни врнежи од снег, а потоа и дожд. Следи леден бран, а покрај студот, она што е проблем за многумина се обувките бидејќи калта, водата, како и ииндустриската сол, често знаат да ги оштетат. Солта ја нагризува кожата поради што […]

Повеќе

Промена на времето: Студен бран и снег во Македонија

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно. Во вечерните часови и во текот на ноќта се очекува слаб локален дожд повеќе во јужните и во југоисточните делови од земјава, а на планините слаб снег.Утринската температура ќе се движи од минус шест до три, а дневната од пет до 10 степени. […]

Повеќе

Дожд, снег, сонце – до крајот на неделата промена на времето

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со појава на утринска магла по одделни котлини. Ќе дува слаб јужен ветер.Утринската температура ќе се движи од минус осум до еден, а дневната од два до осум степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе […]

Повеќе

ВРЕМЕНСКА: Еве кога ќе се стопи снегот

Времето утре ќе биде сончево и тивко со умерена облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има ниска облачност и слаба магла. Дневната температура ќе се движи од 1 до 6 степени. Во наредните денови времето во Македонија ќе биде претежно стабилно и суво, односно ќе преовладува променливо облачно со сончеви […]

Повеќе

Деновиве студ потоа изненадување со времето

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од снег во југоисточниот дел од земјава, а во крајниот југоисток врнежите ќе бидат од дожд и снег. Во попладневните часови врнежите насекаде ќе престануваат и во текот на денот ќе се намалува и облачноста. Ќе дува слаб до умерен […]

Повеќе

Температурите паѓаат – од петок ново изненадување со времето

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи претежно од снег, а во југоисточните делови од дожд и снег. Во јужните делови врнежите на места ќе бидат со умерен интензитет. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец, кој попладне ќе го промени правецот во северен. Температурата од нула до […]

Повеќе

УХМР најавува снег

Времето во Македонија ќе биде стабилно со ниски утрински температури кои на повеќе места ќе се спуштат под -10 степени. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми. Претпладне по oдделни котлини ќе има појава на магла. Најниските температури ќе се движат до -12 степени целзиусови, а највисоките до 5 […]

Повеќе

Нов студен бран – викендов екстремен студ во Македонија

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла. Утринската температура ќе се движи од -14 до -4, а дневната од -3 до 6 степени. Во Скопје утрото ќе биде магливо и студено, а преку денот умерено облачно. Утринската температура […]