Tag: смокви

Видео, Десерти

Неодоливи чоколадни коцки со смокви

Едноставен рецепт за вкусен десерт. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула […]

Видео, Десерти

Обланди со смокви и ореви – посно

Одличен посен рецепт. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Повеќе вести на Готви.мк: ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече За секоја прослава – Тигар торта ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од […]

Десерти

Компот од суви смокви

Рецепт за неодолив компот… Уживајте! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува […]

Десерти

Џем од смокви и ѓумбир

Сочувајте го ова вкусно овошје за зимската сезона. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со […]

Препораки

За срцето, спречуваат инфаркт и ја чуваат кожата – Овошје за секој ден

Смоквите се вкусни и здрави и изобилуваат со витамини. Имаат витамини од групата Б, Е и витамин Ц во себе, богати се со влакна и бета каротен. Во 40 грама смокви има 240 милиграми калиум. Корисни се за оние кои се борат со проблеми на срцето, болести на срцето, како […]

Препораки

Најздравото суво овошје – Причини да јадете суви смокви

Сувите смокви се особено здрава намирница која треба да се јаде често. Тие се најдобри од сувото овошје по составот, протеините со сушење им се зголемуваат. Ја зголемуваат енергијата на телото, имаат витамин Б, магнезиум и калциум. Се поттикнува апсорбирање витамин Ц со нивниот внес. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно […]

Препораки

Јадете по една смоква секој ден – Вака помага на телото

Треба секој ден да јадеме барем една смоква, бидејќи смоквите многу му помагаат на телото за тешки состојби. Помагаат да се намали притисокот, да се слабее и да се подобри расположението. Го намалуваат и шеќерот во крвта. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета […]

Препораки

Чај за дијабетичари кој многу помага

Дијабетесот за жал денес е една од најраспространетите состојки и со него мака мачат голем број лица, но постои чај кој помага. За дијабет се корисни смоквите кои имаат антидијабетичарски и антиканцерогени својства. Листовите на смоквата го регулираат шеќерот во крвта. Ви требаат вода и неколку листови од смоква. Се […]

Препораки

Како правилно се чуваат смокви – Колку дена се безбедни за јадење

Смоквите се многу корисни и здрави и помагаат за многу состојби. Добри се за крвта, за притисокот, за расположение, за намалување на ѓеќерот. Свежите смокви брзо се расипуваат, па затоа потребно е да се јадат брзо по купувањето. Во фрижидер издржуваат најмногу два дена. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница […]