Tag: смирување

Препораки

Ловорот не е само за јадење – вака ќе ве смири

Ловоровиот лист е исклучително здрав и корисен, помага за многу болести. Иако се користи главно како зачин, сепак има и смирувачко дејство со своите етерични масла. Доволно е да запалите ловоров лист дома, па по десет минути да влезете во собата. Ќе има прекрасен мирис собата и ќе делува смирувачки […]

Препораки

За парадентоза, настинки и болести – Чај од оваа билка решава се

Чајот од мајчина душица е одличен природен лек за ублажување на болести на дишни патишта, а етеричното масло од оваа моќна билка помага за напнато и раздразливо тело, негово опуштање и смирување.Оваа билка помага со своето антисептичко, антибактериско дејство и е добар диуретик. Помага за разградување на слуз, за полесно […]

Tips & Tricks, Повеќе

Нега на очите – Ви откриваме 5 брзи и ефикасни природни лекови

Девојките постојано купуваат нови производи и читаат совети како подобро да се нашминкаат, но често забораваат на грижата за кожата околу очите. Тенката и особено чувствителна кожа веднаш ќе покаже дали сте имале непроспиена ноќ, ќе открие дека лошо се храните или дека постојано сте под стрес. Постојат начини да […]

Препораки

И украс и лек – Ова помага за воспаленија и стомачни тегоби

Ако имате проблеми со стомакот, тегоби, надуеност или било каков проблем, ви треба само невен. Чајот од невен делува смирувачки, го смирува желудникот, ја намалува болката, а одличен е и за цревата. Со него ќе го регулирате и месечниот циклус. Ова е прекрасно растение кое може да ви го краси […]

Повеќе

После вчерашниот земјотрес мирна ноќ во Скопје – Дали се смири тлото?

Нов земјотрес со епицентар во Скопје вчера ги потресе граѓаните. Скопјани имаа мирен период по серијата земјотреси кои ги вознемирија и ги извадија од домовите. По силниот земјотрес на 11 септември, кој се случи во 15 часот и 10 минути, со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, што е најсилен […]

Повеќе

ИНФО ОД СЕИЗМОЛОЗИТЕ: Се смирува тлото под Скопје

Почвата под скопскиот регион има тенденција на смирување, велат сеизмолозите од сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. „Во текот на вчерашниот ден имаше уште неколку помали земјотреси со амплитуди од 1,9 степен, а граѓаните не ги почувствуваа иако претходно се чувствуваа и потреси со јачина од 1,5 степен според […]

Повеќе

5 намирници за природно смирување на очите

Девојките постојано купуваат нови производи и читаат совети како подобро да се нашминкаат, но често забораваат на грижата за кожата околу очите. Тенката и особено чувствителна кожа веднаш ќе покаже дали сте имале непроспиена ноќ, ќе открие дека лошо се храните или дека постојано сте под стрес. Постојат начини да […]