Tag: слатка

Видео, Десерти

Слатка салама со печени лешници – фереро вкус

Нешто брзо и едноставно, а повторно фантастичн вкус и изглед. Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта […]

Tips & Tricks

Вака ќе препознаете дали тиквата е сочна и слатка

Тиквата е вкусна намирница, има посебна арома и вкус, а има повеќе видови и сорти од неа. Нискокалорична е па корисна е ако сакате да слабеете. Има многу витамини во својот состав, особено А и Б, како и минерали и бета каротен. Секогаш бирајте цврста тиква односно со цврста кора. […]

Tips & Tricks

Ако слатката павлака ви е воденаста при матење – Има начин да се спаси

Ако матевте слатка павлака за некој десерт, но излезе многу водена бидејќи претеравте со миксерот, не се грижете има начин да се спаси. Додадете малку ладно млеко и пак матете. Така ќе се стврдне. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од […]

Tips & Tricks

Вака ќе ја изматите слатката павлака убаво и цврсто – Оваа „цака” е најважна

Има трик за полесно да се измати слатка павлака. Мора да биде убаво оладена за убаво да се мати, а може да додадете и малку желатин.Така се брзо ќе биде готово.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе […]

Tips & Tricks

Ако го има ова на кората сигурно е блага – вака никогаш повеќе нема да купите лубеница како „тиква”

Лубеницата е царица на летото, супер вкусот освојува, освежува и навистина без неа летото не може да се замисли. Проблемот е како да се одбере правата, и да не дојдеме дома со лубеница како тиква. Зрелата лубеница има потемна боја, а добро е да има и по некоја мрежа на […]

Главни јадења, Десерти

Германски палачинки: Највкусното тесто, а најдобро од сè е што можат да бидат и солени и слатки (Видео)

Најдобро од сè е што можат да бидат и солени и слатки! По желба можете да додадете шеќер или повеќе сол во смесата и така да добиете слатка или солена варијанта. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни […]

Видео, Десерти

Направете слатка палента на два начина

За палента сите знаеме, но слатка палента е нешто посебно и вкусно. Ова се два начина да ја приготвите, прикажани во видеото:   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш […]

Tips & Tricks

Купивте лубеница и сфативте дека е како „тиква” – со оваа ситница ќе стане слатка како мед

Сигурно сте забележале дека од година во година се поретко се наоѓа лубеница која е сочна, па ако и вие доживеавте разочарување и купивте лубеница која народски кажано е како тиква, тогаш имаме решение.Верувале или не, треба да ставите малку сол на лубеницата, па контрастот ќе си го направи своето. […]

Видео, Салати

Вкусна кисело-слатка  салата со печурки

Направете брза и вкусна салата со шечурки. Ова е се што ви треба и начинот на подготовка: Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 „убијци“ […]

Видео, Десерти

ПОВКУСНО ОД МИЛИБРОД: Слатка погача со џем

Супер лесно, брзо и вкисно. По рецептот на баба направете погача со џем.Ова е се што ви треба: Повеќе на Gotvi.mk: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот 10 […]