Tag: сладок компир

Главни јадења

Наместо тесто, сладок компир: Пробајте батат – мини пици

Мини пици без грижа на совест – можно е, но наместо тесто искористете зеленчук, и тоа сладок компир, познат и како батат. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен […]

Препораки

Намирница за имунитет, здравје и правилна работа на срцето

Многу е здрав, помага за слабеење, како превенција на дијабетес, како и при висок притисок. Сладок компир е зеленчук кој навистина помага во превенцијата од болести и го штити телото. Има многу витамини, меѓу кои и Б6, кој влијае на здравјето на срцето. Содржи минерали како калиумот, кој ги јакне […]

Главни јадења, Салати

Салата од сладок компир со шампињони и спанаќ

Вистински оброк за гурмани. Направте топла, благо зачинета салата од сладок компир, печурки и спанаќ.   Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со […]

Видео, Салати

ЛЕТНО, ЗДРАВО, ВКУСНО: Салата со сладок компир

Ќе заборавите на шопска, грчка, мешана, витамиснка…оваа салата е толку вкусна и права витаминска бомба.Пробајте салата со сладок компир. Повеќе рецепти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, […]

Видео, Главни јадења

ВИДЕО: Изренда сладок компир и го доби ова – заокружете ја 2016 со деликатес

Сладок компир, сендвиче и палачинки. Звучи одлично нели? Погледнете го вкусното видео на Фуднетворк за подготовка на палачинка сендвичи од сладок компир. Повеќе на Готви.мк: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео) Диетален појадок што ќе ве држи сити Многу вкусно – потпечена […]

Видео, Главни јадења

ВИДЕО: Го засече слаткиот компир и го направи ова!

Зема сладок компир, направи засеци со нож и стави неодолив фил. Резултатот-ручек за пет минути.Погледнете ја подготовката на овој деликатес во следното видео. Повеќе на Готви.мк: Рецепт за вистински пица деликатес Летен појадок кој ќе го правите секој ден Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат […]

Препораки

Зошто е потребно да јадеме сладок компир?

Слаткиот компир треба да се консумира често.Слаткиот компир содржи алфа и бета каротенин, витамин А, Ц, калум, манган, зеаксантин и лутеин. Овој зеленчук го подобрува имунитетот, помага за цврстина на коските, и го храни и умот и телото. Повеќе вести на Готви.мк: Тајната на Ким Кардашијан за добра линија и […]