Tag: Скопје

Повеќе, Препораки

Ден на отворени врати во Гете-Институтот во Скопје

На 31.08.2019 година, во периодот помеѓу 10 и 15 часот, Гете-Институтот ќе го одржи традиционалниот Ден на отворени врати. Од Гете-Институт со задоволство ги покануваат да присуствуваат сите заинтересирани граѓани, за што најавуваат и богата програма која ќе биде заокружена со доделување на еден бесплатен курс за најсреќниот посетител. Доколку […]

Препораки

Пивара Скопје и Министерството за здравство го отворија првото Роса школо за родителство во Поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје

Во рамките на партнерскиот проект на Пивара Скопје и Министерството за здравство, денес официјално беше отворено првото Роса школо за родителство во Поликлиниката „Јане Сандански“ во Скопје.  На денешната прес-конференција беше најавено отворање и на уште две Роса школи за родителство до крајот на годината, и тоа во Општата болница во […]

Повеќе, Ресторани

ФОТО: Еве каде јаде ќебапи шеф Марк Де Јонг

Шеф Марк Де Јонг, кој помеѓу јавноста е попознат како Марк од „Брза кујна“ ужива да шета низ Старата скопска чаршија. Тој ни откри дека при ваквите прошетки задолжително ужива во специјалитетите на традиционалната скопска ќебапчилница „Турист“. Така беше и изминатиов викенд. Ред е да го видиме и како гостин, […]

Препораки

СКОПСКО Нефилтрирано – Новина од Пивара Скопје за пивските сладокусци

Пивара Скопје на пазарот го лансираше својот најнов пивски бренд – оригиналното СКОПСКО Нефилтрирано пиво. Оваа нова екстензија на СКОПСКО, создадена според вкусовите на консументите, претставува уште една инвестиција на компанијата во развојот на пивската индустрија во Македонија. СКОПСКО Нефилтрирано е резултат на долгорочен процес, во чија успешност се вложени […]

Повеќе

Прв викенд без коли на Водно – Граѓаните коментираат

Водно се врати на рекреативците – беа дел од денешните коментари на граѓаните кои сончевото време го искористија да планинарат и уживаат во чистиот воздух на најблиската планина до главниот град, Водно. На паркингот на Средно Водно речиси секој миг можеа да се забележат помеѓу 3 до 5 автобуси кои […]

Забава, Повеќе

ФОТО: Дел од атмосферата на концертот на Жељко Јоксимовиќ

Македонија се забавува – Вип арената „Борис Трајковски“ е местото каде вечерва балканската ѕвезда Жељко Јоксимовиќ го одржува својот концерт. Концертот Јоксимовиќ го започна околу 22 часот во преполната сала. Погледнете дел од фотографиите кои ни ги испраќаат читатели на Gotvi.mk Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Која е омилената храна и пијалоци […]

Повеќе

Ден на отворени врати во Гете-Институт Скопје

Во Сабота, 02.09.2017 година, во периодот помеѓу 10 и 18 часот, Гете-Институтот со задоволство ве поканува на Ден на отворени врати. Од Гете-Институт најавуваат богата програма која ќе биде заокружена со доделување на еден бесплатен курс за најсреќниот посетител. Доколку се интересирате за германскиот јазик и за Германија, посетете го […]

Повеќе, Ресторани

(ФОТО) Дерик Меј препорачува што да јадат туристите во Македонија

Познатиот DJ Дерик Меј неделава имаше настап во „Сектор 909“ во Скопје. На својата страна на Facebook тој објави фотографија со препорака до туристите кои ќе дојдат во Македонија. Еве што напиша: „99.99% од вас никогаш нема да дојдат во Скопје, но сакам да знаете дека сеуште има места во […]

Препораки, Ресторани

(ФОТО) Како на филм – Еве во кој скопски ресторан вечераа фудбалерите на Реал и Манчестер

Вчерашната гала вечера по повод Супер Купот на УЕФА изгледаше навистина филмски и отмено. Во врвната услуга и деликатесни јадења уживаа фудбалерите на Манчестер Јунајтед и на Реал Мадрид, првите луѓе на УЕФА, како и други познати лица од спортскиот и политичкиот живот во Македонија. Честа да бидат домаќини на […]

Забава, Повеќе

(ФОТО) Пепси 200, пиво 250, семки 150 денари – Еве ги цените на Градски во моментов

Читател ни испраќа цени на пијалоци, грицки и храна по кои во моментов се продава на официјалните продажни места во и околу Телеком Арената во Скопје каде во рамките на Супер Купот се игра натпреварот помеѓу Реал и Манчестер. Погледнете ги: Пепси 200 денари Миринда 200 денари Газирана/Негазирана вода 150 денари […]